Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 117 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 117 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 117 Cevabı

Aşağıdaki metin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman’ın (Heri Turuman) 12 Mart 1947 tarihli konuşmasından alınmıştır. Metni okuyunuz ve ders kitabınızın 195. sayfasındaki Soğuk Savaş Yıllarında Türkiye başlıklı bölümde anlatılanlardan da yararlanarak soruları cevaplayınız.

Soru: ABD Başkanı Truman’ın dünyanın bir kısmını “özgürlüğe gönül vermiş halklar” şeklinde tanımlamasından yola çıkarak dünyanın o dönemdeki siyasi durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: 2. Dünya Savaşında temel insan hakları kısıtlanmış ve savaş sonrasında SSCB hakim olduğu bölgelerde baskı rejimleri kurmuştu. ABD bu şartlarda devletlere özgürlüğü vadediyordu.

Soru: Truman Türkiye’ye hangi özelliklerinden dolayı önem veriyor olabilir?

  • Cevap: Türkiye’nin doğu ve batı arasında bir köprü olması, SSCB’ye yakın olması ve stratejik konumundan dolayı önem veriyor.

Soru: Truman’ın en büyük kaygısı nedir?

  • Cevap:Türkiye ve Yunanistan’a yardım edilmezse doğu-batı arasında ilişki kurulamaz ve Ortadoğu’ da düzen oluşturulamaz.

Soru: Truman Türkiye’nin hangi devletin tehditi altında bulunduğunu düşünüyor olabilir? Neden?

  • Cevap: SSCB tehtidi altında olduğunu düşünüyor. Çünkü Türkiye SSCB’ye yakın ve SSCB’nin başta boğazlar olmak zere stratejik noktaları kullanması çıkarlarına zarar verecektir.

Soru: Truman’ın sözlerinden hareketle İkinci Dünya Savaşı sonrasında ülkeler arasında yaşanan ilişkiler hakkında genel olarak hangi değerlendirmelerde bulunabilirsiniz?

  • Cevap: Dünya Savaşından sonra diplomatik alanda ince çıkar hesaplarına dayalı bir soğuk savaş dönemi yaşanmaktadır.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 117 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir