Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 123 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 123 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 123 Cevabı

Aşağıda, Amerikalı tarih profesörü Justin McCarthy (Castin Makkarti) ile Ermeni terörü ve Ermeni
iddiaları konusunda yapılmış bir röportaj bulunmaktadır. Ancak röportaj metninde sadece McCarthy’nin cevapları verilmiştir. Bu cevapları ve konuyla ilgili öğrendiklerinizi dikkate alarak Justin McCarthy’e sorulan soruların neler olabileceğini yazınız.

Soru 1Ermeni terörünün ortaya çıkarılmasında tarihin nasıl bir rolü vardır?

Cevap 1: Ermeni terörizmi konusunda tarih göz ardı edilemez. Çünkü Ermeni terörünün sebebi ve yegâne çözümü tarihte yatar. Ermeni terörizminin kökü, saptır ılmış bir tarihî görüşe dayanır ki Ermeni terörizminin yenilmesi için bu görüşün yıkılması şarttır.

Soru 2: Ermenilerin Doğu Anadolu’yu kendi vatanları olarak görmelerinin haklı bir gerekçesi var mıdır? 

Cevap 2: Doğu Anadolu’nun bir zamanlar kendi vatanları olduğunu iddia etmeleri dayanaksızdır. Çünkü bu bölgede Ermenilerin sayısı, Türk ve Müslümanların sayısının ancak %10’u kadardır.

Soru 3Osmanlı Döneminde Ermeni çetelerinin amacı halkları baskı altında kurtarmak mıdır?      

Cevap 3: Ermeni teröristlerin, kendi halklarını baskıdan ya da boyunduruktan kurtarıp onlara daha iyi bir hayat ya da özgürlük sağlamak için savaştıkları iddia edilemez. Çünkü, hiç kimse, Türkiye’de yaşayan Ermenilerin politik bir baskı altında olduklarına inanmamaktadır.

Soru 4Avrupa ve Amerika da Ermeni sorununa bakış açısı sorunlu olarak görüyor musunuz?

Cevap 4: Ermeni sorunu genellikle gerçekleri saptırarak yazılmaktadır. ABD ve Batı Avrupa’dan, bir uydurma tarih rüzgârı esmektedir. Televizyon gösterileri ve gazete makaleleri bu efsaneyi tekrarlayıp güç-lendirmekte, Avrupalı ve Amerikalı insanlar da işin gerçeğini hiç duymadıklarından bunlara kolayca inanmakta dır lar.

Soru 5Son olarak Ermeni tezlerine karşı nasıl hareket etmek gerekir?

Cevap 5: Çıkarılacak sonuç açıktır: Suskunluk işe yaramamaktadır. Eğer aksi ispatlanmazsa tarihî yalancılar kendi varlıklarını sürdüreceklerdir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 123 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir