Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı

Yanda Soğuk Savaş sırasında Doğu Bloku’nun en önemli gücü olan SSCB’nin son lideri Gorbaçov’un resmini görüyorsunuz. Gorbaçov, Sovyetler Birliği’ne bağlı cumhuriyetlerin birlikten ayrılarak Bağımsız Devletler
Topluluğu’nu kurmaları üzerine 25 Aralık 1991’de istifa etmiştir. Aşağıdaki metinde onun istifası sırasında söylediği sözleri görüyorsunuz. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Soru: Gorbaçov’a göre SSCB’nin dağılışının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Ülkenin kaynakları bol olmasına rağmen yönetimin baskıcı tutumu ve silahlanmaya çok fazla para aktarılmasının refah seviyesini düşürmesidir.

Soru: SSCB’nin dağılma sürecinde başlatılan yeni uygulamalar neler olmuştur?

  • Cevap: Totaliter sistem kaldırıldı. Serbest seçimler, basın özgürlüğü, inanç özgürlükleri ve çok partili rejim birer gerçek oldu. İnsan hakları yüce bir ilke olarak tanındı. Çok yönlü bir ekonomiye geçildi ve mülkiyet hakkı tanındı.

Soru: Gorbaçov’un sözlerinden hareketle SSCB’nin dağılışının ülkemize ve dünyaya etkilerinin neler olabileceği hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

  • Cevap: SSCB’nin dağılışıyla soğuk savaş dönemi bitti. Bununla birlikte ABD karşısında güçlü bir ülke kalmadığı için savaş alanları arttı. Türk Cumhuriyetlerinin bağımsız olmasıyla kültürel ve ekonomik bağlarımız arttı.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir