Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 125 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 125 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 125 Cevabı

Aşağıdaki maddelerde Irak’ta yaşanan Körfez Savaşlarının Türkiye’yi ilgilendiren sonuçları sıralanmıştır. Bu maddeleri okuyunuz ve okuduklarınızdan yararlanarak Körfez Savaşlarının siyasi, sosyal, askerî ve ekonomik bakımdan Türkiye’ye etkilerinin neler olabileceğini altta verilen noktalı yerlere yazınız.

• Birleşmiş Milletler kararı ile Irak’a ekonomik ambargo uygulanmıştır.
• Irak’ın Kuveyt’i işgali öncesinde ham petrolün varil fiyatı 16 dolar iken bu fiyat işgalden sonra 37 dolara çıkmıştır.
• Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Irak arasında yoğun biçimde sürdürülen sınır ticareti durma noktasına gelmiştir…

SİYASİ ETKİLERİ

  • Cevap: Körfez savaşından dolayı yanı başımızdaki Irak’ta oluşan ekonomik sorunlar, göçler ve terör faaliyetleri Türkiye’yi de etkilemiştir. Bu yüzden 1990’lı yıllar boyunca hükümetler zor durumda kalmış ve siyasi istikrar sağlanamamıştır.

SOSYAL ETKİLERİ

  • Cevap: Savaş ortamından kaçan yüzbinlerce Iraklının Türkiye’ye sığınması toplumsal zorunların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Mültecilerin toplumsal alanda iş ve barınma zorunları ortaya çıkmıştır.

ASKERİ ETKİLERİ

  • Cevap: Körfez savaşının başlamasıyla bölücü terör örgütü İran’ın kuzeyindeki kamplara yerleşmiştir. Bu yüzden Türkiye uzun süreden beridir terörle mücadele etmek için her türlü askeri tedbire başvurmaktadır. Ayrıca yasadışı göç ve kaçakçılıkla da mücadele edilmektedir.

EKONOMİK ETKİLERİ

  • Cevap: Sınır ticaretinin yapılmaması, petrol satışının durması, oluşan terör ortamından dolayı turizmin olumsuz etkilenmesi ekonomiyi çok kötü etkilemiştir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 125 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir