Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 126 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Doğal kaynaklar konusunda uzman bir kişi olduğunuzu düşününüz. Sizden aşağıda verilen doğal kaynaklarımızdan
birini seçerek o kaynak hakkında bir araştırma raporu hazırlamanız isteniyor. Seçtiğiniz kaynağın kullanım amaçları ve uluslararası ilişkilerde oynadığı rol ile bugün ve gelecekteki önemi konularında bir rapor hazırlamanız gerekiyor.

Raporunuza söz konusu kaynaktan kalkınmamızı kolaylaştırıcı şekilde yararlanılması için yapılması gerekenlerle ilgili önerilerinizi de ekleyiniz.
Kaynaklar
1. Su
2. Pet rol
3. Bor
4. Boraks
5. Krom
6. Toryum

  • Cevap:

Türkiye bor minerali ihracatında hammaddenin yanı sıra asit borik susuz boraks boraks pentahidrat boraks dekahidrat ve sodyum perborat gibi rafine ürünler ihraç etmektedir. Bor tuzlarının Türkiye’deki tek üreticisi ve ihracatçısı Eti Holding A.Ş’dir. Etibank’ın ham bor üretimi B203 bazında 450 bin ton/yıl civarındadır. Bu üretimin yaklaşık %50’si kolemanit %20’si üleksit ve %30’u tinkal konsantresi olarak gerçekleştirilmektedir. Üretimin bir kısmı Kırka ve Bandırma’da kurulu bor türevleri tesislerinde pentahidrat dekahidrat borik asit ve sodyum perborata dönüştürülmektedir. 2004 yılı bor ve türevlerine ait üretim incelendiğinde; üretimin %70’inin ham bor %30’unun ise rafine bora ait olduğu görülmektedir.

Tabii boratlar ihracatlarımız 2004 yılında 2002 yılındaki düşüşün aksine %11 artarak 92 milyon dolara ulaşmıştır. ABD Çin İspanya ve Hollanda önemli alıcı ülkeler olarak dikkat çekmektedir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 126 Cevabı

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!