Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 127 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 127 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 127 Cevabı

Aşağıda Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tarihsel süreçte yaşanan belli başlı gelişmeler verilmiştir. Süreci inceleyiniz ve konuyla ilgili bir araştırma yaparak alttaki soruları cevaplayınız.

Soru: Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini istemesinin nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Türkiye Avrupa’nın bir parçası olduğunu göstermek istemektedir. Bunun yanında insan haklarına saygıyı, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlılığı ve işleyen bir serbest piyasanın ekonomisine sahip olmayı temel ilkeler olarak kabul etmektedir.

Soru:Türkiye’nin adaylık sürecinin, AB üyeliği gerçekleşmiş diğer pek çok ülkeye göre daha uzun sürmesinin nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduğundan beri batılılaşma ve Avrupa’nın bir parçası olma anacını gütmektedir. Eğer Türkiye AB’ye girerse dünya siyasetinde yalnız kalmayacak, ekonomi alanında rahatlayacak ve Türk vatandaşları Avrupa’da seyahat etme özgürlüğüne kavuşacak.

Soru: Size göre Türkiye’nin, adaylık sürecini kısaltmak için yapması gerekenler neler olabilir? Neden?

  • Cevap: Türkiye gerek jeopolitik konumu, gerek ekonomik büyüklüğü gerekse de nüfusundan dolayı AB için önemli bir ortak olacaktır. Hem Türkiye’nin gücü, hem dini nedenler hem de etnik sorunlar AB’ye üyelik sürecini uzatmaktadır.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 127 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir