? 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevabı | Evvel Cevap

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevabı


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Aşağıda Atatürk’ün fikir hayatının oluşumuna ve gelişimine etki eden şehirlerden bazılarını görüyorsunuz. Ders kitabınızın birinci ünitesinde anlatılanlardan da yararlanarak bu şehirlerin hangi yönleriyle Atatürk’ü etkilemiş olabileceğini ilgili yerlere yazınız.

SELANİK

  • Cevap: Çeşitli din ve mezheplere sahip insanlarla bir arada yaşamış olması, Balkanların ekonomik ve ticaret bakımından en gelişmiş şehri olması, Avrupa’da basılan kitapları okuma fırsatı bulması.

MANASTIR 

  • Cevap: Çeşitli milletlerdeki insanların çekişmesi içinde bulunmaktaydı. Kargaşa ortamına hakimdi, tarih konularına merak sardı, milli duyguları gelişti.

İSTANBUL 

  • Cevap: Memleketin içinde bulunduğu durumu daha iyi kavradı, siyasilerle bilgi alışverişinde bulundu. gizli dergiler çıkartarak Osmanlı Devleti’ni yakından tanıma fırsatı buldu. Ülke sorunları ile ilgili düşünmeye başladı.

SOFYA

  • Cevap: Ateşe olarak görev yaptığı sosyal hayatın çok canlı olduğu Sofya’da üst düzey siyasetçilerle görüşme imkanı oldu. Kendi milletinin nasıl bir yaşam düzeyine ulaşması gerektiği üzerinde düşünceler edinmeye başladı.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 14 CevabıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir