? 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı | Evvel Cevap

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 15 Cevabı

İngilizleri şaşırtan ilk şey, savaşın tam can alıcı anında ve yerinde, askerlikteki ustalığı kendilerine yalnız eşit değil, üstün bile olan bir Türk komutanının ortaya çıkışıydı. İkinci sürpriz de asıl Türk askeri olmuştu. Mustafa Kemal, strateji bilgisinin temellerini kavradığı kadar askerlerinin ruhunu da anlamıştı. Türk psikolojisini ve Türk’ün bir kere başındakilere güvenip de kanı kızıştıktan sonra nasıl azimle kıyasıya dövüşebileceğini biliyor, bundan yararlanmayı da iyi başarıyordu. Böylece, Mustafa Kemal’le, Mehmetçik bir araya gelerek Gelibolu Yarımadası’nı kurtarmışlardı. İngiliz resmî tarihçisinin deyişiyle “Tek bir tümen komutanının üç ayrı seferde kazandığı başarıların, sadece bir savaşın gidişi üzerinde değil, bütün bir seferin sonucu ve hatta bir milletin kaderi üzerinde bu derece derin bir etki bırakması tarihte eşi çok az görülmüş bir olaydır.”

  • Soru

Atatürk’ün Suriye ve Çanakkale cephelerinde kazandığı başarıları olmasaydı Millî Mücadele’nin liderliğini üstlenebilmesi ve bu görevi başarıyla yerine getirebilmesi mümkün olabilir miydi? Neden?

  • Cevap:

Suriye ve Çanakkale cephelerinde başarılı olmasaydı Kurtuluş Savaşı’nın liderliğini üstlenmesi ve bu görevde başarılı olması mümkün olmazdı. Çünkü Çanakkale ve Suriye cephelerinde elde ettiği başarılar Atatürk’ün tanınmasını, halkın ve ordunun ona olan inancının ve güveninin artmasına sebep olmuş, bu cephelerde başarısız olunsaydı I. Dünya savaşı kısa sürede kaybedilecekti.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 15 CevabıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir