Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Aşağı da Edir ne’nin Karaağaç Mahallesi’nde bulunan Lozan Anıtı’nı ve bu anıtın üzerindeki kitabeden alınmış bir bölüm görüyorsunuz. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Soru: Kitabede, Lozan Barış Antlaşması’nın “Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfus cüzdanı” olarak nitelendirilmesinin sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyetinin varlığının resmen tanındığı ve bağımsızlığının resmileştiği bir antlaşma olması, bir anlamda devletin tapusu anlamına geldiği için böyle bir ibare.

Soru: Bu anıtın Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde yapılmasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap:

Soru: Anıtın üzerindeki kitabede “Her sütun su ile ayrılan üç vatan toprağını simgelemektedir.” ifadesi geçiyor. Bu vatan topraklarının ve bunları birbirinden ayıran suların adları neler olabilir?

  • Cevap:

Soru: Anıtı tasarlayan kişi, anıttaki genç kızın bir eline demokrasi ve barışı temsil eden güvercin yerleştirmiştir. Kızın diğer elinde ise Lozan Antlaşması’nın belgesi bulunmaktadır. Bu sembollerle anlatılmak istenen düşünceler nelerdir?

  • Cevap:

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir