Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Aşağıda Türk kadın haklarının gelişimi sürecinde yaşanmış bir olay anlatılmaktadır. Metni okuyup ilgili soruları cevaplayınız.

Soru: Hâkimlerin görevleri nelerdir?

Cevap: Bir davada sanık, tanık ve karşı tarafın ortaya koyduğu delilleri göz önünde bulundurarak karar verme görevi vardır.

Soru: Necip Ali Bey, kadınların da hâkim olması konusunda “Çok kuvvetli bir söz aldım.” diyor. Size göre bu sözü kimden almış olabilir? Neden?

Cevap: Bu olay Cumhuriyet döneminde yaşanmış olduğuna göre sözü Atatürk’ten alınmıştır. Çünkü tam da inkılapların yapıldığı dönemdir.

Soru: Necip Ali Bey ile İclal Hanım arasında geçen konuşmadan hareketle yabancı ülkelerdeki kadınlara göre Türk kadınının sahip olduğu haklar konusunda hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Cevap: Tüm kadınların hakları batı ülkelerinde verilen kadın haklarından az değildir. Hatta parçada denildiği gibi bazı ülkelere göre kadınlara daha önce önemli haklar verilmiştir.

Soru: Yukarıda anlatılan olaydan hareketle ülkemizin Cumhuriyet Dönemi’nde kadın hakları alanında yaşadığı değişim ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Yeni Türk devletinin kuruluş ile birlikte kadınlar sosyal, siyasi, toplumsal alanların hepsinde yer almıştır.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir