? 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 65 Cevabı | Evvel Cevap

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 65 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 65 Cevabı


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 65 Cevabı

Soru: Atatürk’ün “Nutuk” adlı eserini yayımlamak isteyen bir kitabevi sahibi olduğunuzu düşününüz. Aşağıdaki alana, yayımlayacağınız eserin ön yüzü için bir kapak tasarımı yapınız.

Soru: Şimdi de kapak çizimini tamamladığınız “Nutuk” için kısa bir ön söz yazınız.

Cevap: Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir. Bazı sayfalarda açıkça belirttiği “sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verilmiştir.” Sözü ile Atatürk ileri görüşlülüğünü bir kere daha ortaya koymuştur. Aynı zamanda bu kitap şu an Türkiye Cumhuriyetin de ders olarak okutulan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ders ve çalışma kitaplarının hazırlanmasında en büyük rolü oynamıştır. Bu kitap Atatürk’ün Samsuna çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet sonrası inkılap dönemine kadarki (1927) zaman diliminde olan olayları anlatmaktadır. Nutuk, Atatürk’ün 1927 yılında CHP kurultayında yaptığı konuşmanın metnidir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 65 CevabıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir