Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 66 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 67 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Yanda bugünkü adı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi olan yükseköğretim kurumunun açılışını anlatan bir gazete haberi görüyorsunuz. Haberi okuduktan sonra ders kitabınızdan ve İnternet’ten yararlanarak ilgili soruları cevaplayınız.

Soru: Atatürk, Tarih ve Dil Fakültesini açarak hangi amaçlara ulaşmak istemiş olabilir?

Cevap: Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken dilde, tarihte, coğrafi özelliklerin araştırılmasında bilimsel yöntemler izlenerek ulusal bilince sahip, özgür düşünen, araştıran, sorgulayan bilim insanlarının yetiştirilmesini istemiştir.

Soru: Haberde Tarih ve Dil Fakültesinde ilk dersi verdiği belirtilen Bayan Afet kimdir?

Cevap: Öğretmen, tarihçi ve sosyoloji profesörü Atatürk’ün manevi kızı Afet İnandır. Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden olan Afet İnan yıllar boyu, kurucuları arasında yer aldığı Türk Tarih Kurumu’nun asbaşkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Tezi’ni ortaya koyan tarihçiler arasında yer almıştır.

Soru: Tarih ve Dil Fakültesinden yetişecek öğrencilerin ülkemize yapacakları hizmetler neler olabilir?

Cevap: Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi öğrencileri Türk ve Anadolu tarihinin incelenmesinde kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititçiden, Latince ve Yunancaya antik Batı ve Doğu dilleri yanında ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji ve antropoloji alanlarında çalışmalar yapabilirler.

Soru: Gazetede Türk milletinin kültür ve medeniyetteki iddiaları ve hedefleri hangi cümlelerle ifade edilmiştir?

Cevap: İddiamız şudur: Türkler medeniyette bütün dünyaya takaddüm (öncülük) etmişlerdir.

Soru: Türk milletinin iddiaları ve hedefleri konusunda Tarih ve Dil Fakültesini açanların bu yükseköğretim kurumundan beklentileri neler olabilir?

Cevap: 23 Mayıs 1935 günü TBMM Başkanlığına sunulan kanun tasarısında Fakültenin kuruluş gerekçesi şöyle belirtilmiştir: “ Hükümet merkezimizde bir taraftan Türk kültürünü bilgi metodu ile işleyecek tetkik ve araştırma kurumlarına olan ihtiyaç, diğer taraftan orta öğretim kurumlarımıza ulusal dil ve tarihimizin bilimsel ve en yeni anlayışlarına göre hazırlanmış öğretmen yetiştirmek ve bugünkü öğretmenlerimizin bu yönden bilgilerini tamamlamak gereği, Ankara’da bir Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi kurulmasını icap ettirmiştir”.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 67 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir