? 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 70 Cevabı | Evvel Cevap

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 70 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 70 Cevabı


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 70 Cevabı

Aşağıdaki metin 1923 yılında İstanbul Darülfünununda öğrenci olduğu sırada devlet bursu ile Berlin Üniversitesine gönderilen Mahmut Sadi (Irmak) adlı bir öğrenciye aittir. Mahmut Sadi, tıp ve biyoloji eğitimi gördüğü Berlin Üniversitesinden 1929 yılında pekiyi dereceyle mezun olmuş, 1933 yılından itibaren de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyeliği görevine başlamıştır. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Soru: Atatürk’ün yurtdışına öğrenciler göndermesinin nedenleri nelerdir?

Cevap: Cumhuriyetin ilk yıllarında gönderilen bu öğrencilerin batıdaki eğitim sisteminden faydalandıktan sonra ülkemize geri dönerek bilimsel çalışmaları devam ettirmeleri amaçlanmıştır.

Soru: Atatürk telgrafında geçen “Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz!” sözüyle ne anlatmak istemiş olabilir?

Cevap: Atatürk bu sözüyle batıdaki bilimlerden faydalandıktan sonra yurda dönen bu kişilerin bilimsel alanda çalışmalar yapmalarını kastetmiştir. Devlet yeni kurulduğu için yapılacak bilimsel çalışmalar ülkenin gelişimini hızlandıracaktır.

Soru: Kendinizi Mahmut Sadi’nin yerine koyunuz. Atatürk’ten böyle bir telgraf alsaydınız duygu ve düşünceleriniz neler olurdu?

Cevap: Devletimizin kurucusu Atatürk’ten telgraf almak büyük bir gurur ve onur anlamına gelirdi. Yapacağım işi daha zevkle ve şevkle yapardım.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 70 CevabıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir