Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 71 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Aşağıda üniversite reformunu yapmak üzere Türkiye’ye davet edilen İsviçreli bilim insanı Albert Malche’ın (Albırt Malş) hazırladığı rapordan alınmış bazı bölümleri görüyorsunuz. Bu bölümleri okuyunuz ve konuyla ilgili soruları cevaplayınız.

1. Malche’a göre Darülfünunun kullandığı öğretim yöntemleri yeterli ve nitelikli midir? Neden?

Cevap: Öğretimin ders notlarına dayalı olduğunu, programın hiç değişmediğini ve yaratıcı olmadığını belirtiyor. Bu yüzden yeterli ve nitelikli değildir.

2. Malche, Darülfünunun sağlıklı bir yükseköğretim için öğretim hizmetlerinin yanında başka hangi hizmetleri yerine getirmesini istemektedir?

Cevap: Mezunlarla ilişkiyi devam ettirecek kuruluşlar oluşturulmalı, öğrencinin Darülfünunu kendi evi ve fikri vatanı gibi sevmesi sağlanmalıdır. Darülfünun halka açık konferanslar düzenlemeli, tatil aylarında kongreler ve seminerler tertiplemeli, halka hitap eden bir dergiye yayımlamalıdır.

3. Malche’a göre Darülfünunun bi I imsel zihniyete sahip öğrenciler yetiştirebilmesi için yapması gerekenler nelerdir?

Cevap: Öğrenci uygulamalı dersler ve seminerlerle araştırmaya yönlendirilmelidir. Sınav yöntemleri değiştirilmeli, hafızaya dayalı bilgi yerine, uygulamaya yönelik bilgiye öncelik tanınmalıdır. Darülfünunun ödevi, düşünen beyinler yaratmaktır.

4. Malche’ın, Darülfünunun halka açılmasını önermesinin nedenleri neler olabilir?

Cevap: Üniversiteye gidemeyen ya da üniversiteyi bitirmiş olan insanların bilimsel gelişmeleri takip etmelerini sağlamak ve bilimi genele yaymak için öneride bulunmuştur. Aynı zamanda halk üniversitenin yaptığı çalışmaları da takip edebilecekti.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 71 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir