Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 91 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 93 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Yayınları / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevabı

Aşağıda Atatürk’ün devletçilik ilkesinin siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda devlete yüklediği görevlerle ilgili sözlerinden bazı örnekler görüyorsunuz. Bu sözleri okuyunuz ve Atatürk’ün belirttiği görevlere ilişkin olarak devletimizin yürüttüğü uygulamalara örnekler veriniz.

Soru: Devlet, tüm vatandaşların herhangi bir sanat ve meslekte, zamanımızdaki ilerlemelerin gerektirdiği derecede başarılı olması ile ilgilenir. Bu nedenledir ki vatandaşların öğretimi, eğitimi ve sağlığı ile ilgilenmek zorundadır.

  • Cevap: Devlet eğitimi geliştirmek için okullar açar, alt gelir grubundaki vatandaşların sağlık giderlerini karşılar, iş yeri açmak isteyenlere KOSGEB aracılığıyla kredi imkanı sağlar.

Soru: Millî gelirin dağılımında, daha mükemmel bir adalet ve emek sarf edenlere daha yüksek refah sağlanması millî birliğin korunması için şarttır. Bu şartı daima göz önünde tutmak, millî birliğin temsilcisi olan devletin önemli vazifesidir.

  • Cevap: Vatandaşlar arasında bağlılığın güçlenmesi milli birliği de güçlendireceğinden Türkiye’de herkes herkes içindir anlayışına uygun olarak sosyal ihtiyaçların sağlanmasında devletin yakın ilgisi vardır.

Soru: Atatürk devletçiliğinde devletin baş ve esas vazifesi: “Memleket içinde, güvenliği ve adaleti sağlayarak ve devam ettirerek vatandaşların her çeşit hürriyetini güven altında bulundurmaktır.”

  • Cevap: Kanunu egemen kılmak ve adaleti iyi dağıtmak gerekir. Ayrıca güvenliği sağlamak için asker ve polise ihtiyaç vardır.

Soru: Dış siyaseti ve diğer milletlerle olan ilişkileri iyi idare ederek, içte her çeşit savunma kuvvetlerini, daima hazır tutarak milletin bağımsızlığını güven altında bulundurmak.

  • Cevap: Dış politikada barışçı bir politika izlenmelidir. Ancak vatanın ve milletin varlığı tehlike altına girerse askeri kuvvetleri kullanarak savunma hakkı kullanılmalıdır.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaa Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 92 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir