Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Ders Kitabı / 8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Tuna Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Soru: “Mütarekenin ilanı ve işgallerin başlamasıyla bütün Türkiye’de büyük bir kaynaşma meydana gelmişti. Hiçbir yerde nizam, intizam kalmamıştı. Asayiş iyiden iyiye bozulmuştu. Harp içinde türeyen eşkıya her tarafta çoğalmaya başlamış; soygunlar, baskınlar, adam öldürmeler alıp yürümüştü. Bütün Karadeniz kıyısı ve Trakya, Rum çetelerinin yuvası olmuştu. Rumluk veya Ermenilik hesabına feda edilecek bölgelerin Türk unsuru başının
derdine düşmüştü.”

Yukarıda anlatılan durum karşısında Türk halkı nasıl bir yol izlemiş olabilir?

  • Cevap: Osmanlı devleti fiilen halkı koruyamadığı için Türk halkı bulunduğu bölgeleri korumak için Kuvay-ı Milliye birlikleri ve cemiyetler kurmuşlardı. Atatürk’ün Samsuna çıkışından sonra başlayan Milli Mücadele döneminde de büyük destek vererek vatanın işgalcilerden ve çetelerden temizlenmesini sağlanmıştır.

SoruMondros Ateşkes Antlaşması’nın hangi yönleriyle Rumların yukarıda anlatılan faaliyetlerine ortam hazırladığı savunulabilir?

  • Cevap: Mondros Ateşkes Antlaşması Anadolu’nun işgalinin alt yapısını oluşturmuş ve özellikle azınlıkların faaliyetlerine alt yapı oluşturmuşlardır. Başta Rumlar olmak üzere Ermeniler ve kısmen Yahudiler Anadolu’dan toprak almak için silahlanarak faaliyetlere başlamışlardır.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir