Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Test Çöz / 8. Sınıf Testleri / Türkçe / 8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Test 2
8. Sınıf Testleri Çöz

8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Test 2

Sponsorlu Bağlantılar


Yalnızlık teması, özellikle edebiyat metinlerinde manzum ve mensur pek çok formda karşımıza çıkar. İnsanın bu hissiyatı paylaşma ve anlaşılma arzusu yalnızlık teması edebiyatta sıkça kullanılan bir konu haline getirmiştir. Yalnızlık temasını eserlerinde işlemiş pek çok isim vardır. Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölürrfü, Bilge Karasu’nun “Ne Kitapsız Ne Kedisiz”i yine Oğuz Atay’ın “Tehlikeli Oyunlar”ı bir çırpıda sayılabilecek yapıtlardır. Yalnızlık edebiyatta bazen derin bir melankoliyle anlatılır, bazen de kendini keşfetmeye götüren bir yol olarak olumlu yönüyle karşımıza çıkar.
1. Bu parçada yalnızlıkla ilgili aşağıdakiler- den hangisine ulaşılamaz?
Yalnızlık teması, özellikle edebiyat metinlerinde manzum ve mensur pek çok formda karşımıza çıkar. İnsanın bu hissiyatı paylaşma ve anlaşılma arzusu yalnızlık teması edebiyatta sıkça kullanılan bir konu haline getirmiştir. Yalnızlık temasını eserlerinde işlemiş pek çok isim vardır. Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölürrfü, Bilge Karasu’nun “Ne Kitapsız Ne Kedisiz”i yine Oğuz Atay’ın “Tehlikeli Oyunlar”ı bir çırpıda sayılabilecek yapıtlardır. Yalnızlık edebiyatta bazen derin bir melankoliyle anlatılır, bazen de kendini keşfetmeye götüren bir yol olarak olumlu yönüyle karşımıza çıkar. Bu parçada yalnızlıkla ilgili aşağıdakiler- den hangisine ulaşılamaz?
B) Birçok yazarın yalnızlık temasını eserlerine taşıdığına
C) Yalnızlığın edebiyatta sıkça kullanılan bir tema olduğuna
D) Yalnızlığın insanın kendisini bulmaya yönelttiğine

Doğru!

Yanlış!

—- Dil, millet denilen sosyal varlığı birleştirmektir.
Fertler arasındaki duygu ve düşünce birliğini vücuda getirmektir. Milletler duygu ve düşüncelerini yazıya geçirince daha sağlam bir birlik meydana geliyor. Çünkü yazı sayesinde duygu ve düşünceler hem zaman hem de mekân içinde yayılıyor.
2. Bu parçanın başına, düşüncenin akışına göre aşağıdaki cümlelerden hangisi getirilebilir?
A) Dilin zenginliği kendini ifade etmekle ölçülür.
B) Kültür, varlığını nesilden nesile aktararak sağlar.
C) Kültür denilince akla ilk gelen şey dildir.
D) Dil, milletler arasında da kültür taşıyabilmektedir.

Doğru!

Yanlış!

Tüyden hafif olurum böyle sabahlar
Karşı damda bir güneş parçası,
İçimde kuş cıvıltıları, şarkılar;
Bağıra çağıra düşerim yollara;
Döner döner durur başım havalarda.
3. Bu şiirin teması aşağıdakilerden hangisidir?
A) Çocukluk
B) Yaşama sevinci
C) Karamsarlık
D) Özlem

Doğru!

Yanlış!

Atasözleri halk tarafından söylenen ve kendi içinde kapalı bir manası bulunan, eğitici ve öğretici bir anlatım taşıyan özlü sözlerdir. Az sözle cok şev anlatılır. Bundan dolayıdır ki ezberlemesi, hafızada tutulması kolay, unutulması zaman isteyen değerli ve düşündürücü sözlerdir.
4. Bu parçada altı çizili cümle ile atasözlerinin hangi özelliği vurgulanmıştır?
A) Tutarlılık
B) Açıklık
C) Özgünlük
D) Özlülük

Doğru!

Yanlış!

Belinden iple bağlanmış yırtık pantolonu, lime lime gömleği, deliklerinden parmakları çıkan çorapları ve sürüyüp durduğu terliklerle sokaklarda dolaşıyordu. Evlere bakıyordu. Evlerin bahçelerindeki kırmızı beyaz güllere, pembeli beyazlı çiçeklere bakıyordu.
5. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?
A) Betimleme
B) Açıklama
C) Öyküleme
D) Tartışma

Doğru!

Yanlış!

Lidya sanatının kökeni, atalarının Hitit İmparatorluğu ile bazen dostça bazen düşmanca ilişkide bulundukları döneme yani Bronz Çağı’na kadar uzanır. (1) Ülkeleri; Frigya Kralı Midas’ın yaklaşık MÖ 695’teki Kimmer saldırısı sırasında ölümünden sonra en kuvvetli krallık olmuştur. (2) Lidyalılar, kendi dillerini ve kültürlerini korumuşlar fakat Doğu’yla olduğu kadar Batı’yla da ilişkilere açık olmuşlardır. (3) Lidya sanatı, seçkin Anadolu kültür ürünlerinin mirasçısıdır ve Yakın Doğu’daki en büyük rakipleri Pers sanatının ilham kaynağı ve öğreticisi olmuştur. (4) Lidya heykel ve duvar resim sanatının bazı örnekleri, Manisa Kırkağaç - Harta tümülüsünde mezar odasında yer alan Kline’yi destekleyen sfenkslerin betimlenmesinde ve Uşak - Aktepe tümülüsünden ele geçen fresk parçalarında görülebilmektedir.
6. Numaralandırılmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
A) 1
B) 2
C) 3
D) 4

Doğru!

Yanlış!

Felsefe insan ürünü olarak ortaya çıkmış bir bilgi türü ise de, kelimenin kök anlamı “bilgi”den daha çok “bilgelik” seviyesine dayanmaktadır. Bilgelik, herhangi bir bilgiden farklı, çok daha iddialı, çok daha zengin bir kavramdır. Bilgelik en basit anlatımıyla insan hayatının anlam ve değerine ilişki derin bilgilidir.
7. Bu parçanın anlatımında düşünceyi geliştirme yollarından hangisine başvurulmuştur?
A) Açıklama
B) Örnekleme
C) Tanımlama
D) Tartışma

Doğru!

Yanlış!

1. Ülkemizin, daha yazıyı görmeden görsele geçmiş olması çocuklar üzerinde de okumadan ziyade izleme isteğinde etkili olmaktadır.
2. Çünkü çocuk algısı ile alakalı bilinemeyen o kadar çok gerçek vardır ki.
3. Günümüzde televizyon izleyen çocukların sadece şiddet yanlı birikimleri algılayacağı varsayımı, halen tüm dünya üzerinde tartışılan ama net bir sonuca ulaşılamayan bir durumdur.
4. Bu algılama türleri tam anlamıyla ortaya çıkarılmadan televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerini de tam anlamıyla açıklamak çok anlamlı olmayacaktır.
8. Numaralandırılmış cümlelerle anlamlı ve
kurallı bir paragraf oluşturulmak istenirse sıralama nasıl olmalıdır?
A) 1 - 4 - 3 - 2
B) 4 - 2 - 1 - 3
C) 2 - 3 - 1 - 4
D) 3 - 2 - 4 - 1

Doğru!

Yanlış!

9. Aşağıdaki parçalardan hangisi farklı bir kişi ağzıyla anlatılmıştır?
A) Tuz Gölü yılın bu mevsiminde çok güzel doğal olaylara sahne oluyordu. Bunu bildiğimden güneşin batışını Tuz Gölü’nde izlemek için yola çıktık. Uzun yolculuğun karşılığını doğa bize misliyle ödedi.
B) Kamp alanına henüz varmıştık ki piknik tüpünü başlangıç noktasında unuttuğumuzu fark ettik. Çok geç olmadan fark ettiğimiz için şanslı olmalıydık.
C) Buralarda yaşayamayacağını anlayınca bozkırı terk edip Ege’de bir sahil kasabasına yerleşti. Yıllarca havasını soluduğu bozkırdan tam olarak bağını kopa- ramasa da Ege’nin eşsiz güzelliklerine hayran kaldığı gözlerinden belliydi.
D) İstanbul’a ayak bastığımda gitmek istediğim ilk yer Ayasofya’ydı. Benim için hep gizemli bir yer olması hevesimdeki en büyük etkendi. Sonunda o tarihî andayım, Ayasoyfa’dayım.

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Test 2

Sonuç: %%total%% soruda %%score%% doğru cevabınız var.

%%description%%

%%description%%

Loading...

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir