Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Kalıtım Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık 2. Ünite DNA ve Genetik Kod Sayfa 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53  Kalıtım Etkinlik Soruları ve Cevapları

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Kalıtım Cevapları

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa  45 Cevabı

Bir anne ve babanın taşıdığı özellikler, doğacak çocuğa nasıl aktarılır?

  • Cevap: Anne babaya ait özellik ve karakterler yavruya DNA’larımız aracılığı ile aktarılır. Göz renginiz, boyunuzun uzunluğu, ten renginiz, saçınızın kıvırcık ya da düz olması gibi bazı özellikleriniz anne veya babanıza ya da bazı yakın akrabalarınıza benzeyebilir.

Doğacak çocuğun cinsiyeti nasıl belirlenir? Araştırınız.

  • Cevap: İnsan vücudunda yer alan kromozomlardan 2 tanesi cinsiyet kromozomudur. Bunlar ise X ve Y olarak ifade edilir.  Gebeliği başlatan süreç annedeki yumurtanın erkek spermi ile döllenmesi ile başlar. Bu döllenme ile bebeğin cinsiyeti ya erkek yada kız olur.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Kalıtım ve Kalıtımla İlgili Kavramlar

Bir akrabanızla karşılaştığınızda sizin için “Annesine çok benziyor.”, “Gözleri babasını andırıyor.” gibi cümleler söylendiğini duymuşsunuzdur. Anne ve babanızla birçok benzer özelliğiniz olmasına rağmen siz neden onlardan farklısınız?

  • Cevap: İnsanlar kalıtımsal yolla aktarılan özellikleri gen adı verilen birimlerce taşımaktadırlar. Genetik olarak her insan annesinden, babasından ve daha üst kuşaklarından özellikler taşırlar. Taşınan özellikler AA(her ikisi de baskın) Aa (bir baskın bir çekinik) aa (ikisi de çekinik) genler tarafından ortaya çıkarlar. Baskın genlerin sahip olduğu özelliklerin ortaya çıkma olasılığı, çekinikten daha yüksektir. Biyolojik açıdan bakıldığında gen çeşitliliği olması, insanın ortaya çıkacak olan yeni çevresel koşullara uyum sağlama sürecini hızlandıracaktır. Türün gelişmesi ve güçlenmesini sağlayacaktır. Bazı özellikler anne-babadan geldiği gibi kalmakta, ömür boyu değişmemektedir.(kan grubu- göz rengi, deri rengi,) Fakat bazı özellikler kişinin yaşam koşullarına bağlı olarak genetik yapının alt-üst sınırları içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Zekâ da bu özelliklerden birisidir. Kişinin zekâ gelişimi, çevresel koşullara, eğitim durumlarına göre genin sahip olduğu alt-üst limitler arasındadır.

Aile bireylerinizin çeşitli özelliklerini aşağıdaki tabloya not ediniz. Elde ettiğiniz verileri kullanarak aile bireyleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları karşılaştırınız.

  • Cevap:

Ben

Saç rengi: Sarı
Göz rengi: Yeşil
Ten rengi: Beyaz
Kan grubu: AB +

Annem

Saç rengi: Kızıl
Göz rengi: Yeşil
Ten rengi: Beyaz
Kan grubu: AB+

Babam

Saç rengi: Sarı
Göz rengi: Mavi
Ten rengi: Beyaz
Kan grubu: AB +

Kardeşim

Saç rengi: Kızıl
Göz rengi: Mavi
Ten rengi: Beyaz
Kan grubu: AB+

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Akraba Evliliği

Akraba evliliğinin genetik sonuçlarını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı bilgisayar ortamında veya bir poster şeklinde sınıfta sununuz. Elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Akrabalar arasındaki gen benzerliği ve kalıtım benzerliği oranı çok yüksektir. Gen havuzundaki farklılıklar sağlıklı bireylerin hayata gelmesinde daha kalıcı etkiler ortaya koymaktadır. .Gen havuzundaki aynılıklar ise kalıtım açısından hastalıkların daha fazla meydana gelmesine neden olmaktadır. Akraba evliliğinin genetik sonuçları arasında konuşma zorluğu, görme bozukluğu, kalp ya da çoklu organ yetmezliği, güdüklük, cücelik, kamburluk, eksik organ sorunu gibi genetik sorunlar yaşanmaktadır. Akraba evliliğinde önemli olan gen havuzundaki farklılıkların oldukça az olmasıdır. Genetik farklılıklarının çok olması durumunda bu sorunlar yine yaşanabilir olsa da genetik sorun riski oldukça düşük olarak meydana gelmektedir. Bu nedenle akraba evlilikleri tavsiye edilmez.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Aşağıda uzun ve kısa boylu bezelyelerle ilgili yapılan çaprazlamalar görülmektedir. 5 ve 7 numaralı bezelyeler çaprazlanırsa oluşan bezelyelerin fenotip ve genotipleri ne olur? Verilen noktalı yere yazınız.

  • Cevap: Aa genotipinde iki birey çaprazlanırsa AA-Aa-Aa-aa olmak üzere üç çeşit,dört genotip ortaya çıkar. Düzgün tohum buruşuk tohuma baskın olduğunda & 25 homozigot %50 heterozigot olmak üzere%75 düzgün tohumlu bireyler oluşu. 3/4 oranında da diyebiliriz.  Çaprazlama sonucunda %50 heterozigot bireyler %25 homozigot düzgün,%25 homozigot buruşuk bezelye oluşur

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık Cevapları Sayfa 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!