Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Periyodik Sistem Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık 4. Ünite Madde ve Endüstri Sayfa 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 Periyodik Sistem Etkinlik Soruları ve Cevapları

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Periyodik Sistem Cevapları

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 91 Cevabı

Günlük yaşamda kullanılan hangi elementleri biliyorsunuz?

  • Cevap:  Günlük hayatta kullandığımız bazı elementler ve kullanım alanları şu şekildedir;

Cıva: Diş dolgusu ve termometre yapımında kullanılır.
İyot: Sofra tuzunda ve balığın yapısında bol miktarda bulunur. Yetersiz alındığında guatr hastalığına neden olur.
Bakır Kablo yapımında kullanılır. Mutfak eşyalarında ve ısıtıcılarda kullanılır.
Krom Zırhlı araç yapımında ve mutfak eşyalarında kullanılır. Çelik yapımında kullanılır. Madeni eşyaların kaplanmasında kullanılır.
Demir: İnşaat ve köprü yapımında kullanılır.

Elementlerin keşfi kimya bilimi için nasıl bir değişim başlatmıştır?

  • Cevap: Kimya çok eski bir bilimdir; ilk uygulamaları insanların ateşi keşfetmeleriyle birlikte başlamıştır. Binlerce yıl sonra insanlar, bakır ve kalaydan tunç yapımında, altın ve demiri cevherlerinden ayırmada kimya bilgilerinden yararlandılar. Bitki köklerinden boyarmadde, bitkilerden ilaç ve zehir, tahıl ve meyvelerden alkol çıkardılar. İlk kimya kuramlarını Eski Yunanlılar geliştirdiler. Yunanlılar, bütün maddelerin toprak, hava, su ve ateşin değişik oranlarda birleşmesi sonucunda oluştuğunu ileri sürmüşlerdi. Ama kimya gerçek bir bilim haline ortaçağda gelmeye başladı. İlk deneysel kimyacılara “simyacı” denirdi ; simyacılar ana metalleri altına çevirmeye, hastalıklar için evrensel bir ilaç bulmaya ve ölümsüzlüğü getirecek bir madde keşfetmeye uğraştılar.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 92 Cevabı

Doğada bulunan ve laboratuvarda üretilen elementlerle birlikte toplam 118 element vardır. Demir, bakır, oksijen, hidrojen, azot, magnezyum, alüminyum bunlardan bazılarıdır. Bu kadar çok element hakkında bilgiye nasıl ulaşılmıştır? Acaba elementler nasıl bir sistem içinde sıralanmıştır?

  • Cevap: Periyodik sistem, elementleri gösteren ve özellikleri ile ilgili bilgi veren bir cetveldir. İlk defa Dimitri Mendelyef periyodik sistemi atom ağırlıklarına göre düzenlemiştir. Bugün modern periyodik sistemde elementler atom numaralarına göre düzenlenmiştir. Elementlerin özellikleri artan atom numaralarına bağlı olarak değişir, bu değişme ise periyodiktir.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı

Geçmişten Günümüze Periyodik Sistem

Geçmişten günümüze periyodik sistemin oluşturulma sürecini çeşitli kaynaklardan araştırınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

Tarihteki ilk periyodik tabloyu 1829 yılında yapmıştır.
Periyodik tabloyu, benzer özellik gösteren elementleri üçerli gruplar oluşturarak yapmıştır.
Benzer özellikler gösterdiği için lityum, sodyum ve potasyum aynı grupta yer almıştır. Aynı şekilde klor, brom ve iyot benzer özellik gösterdiği için başka bir üçlü grubu oluşturmuştur.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

Elementlerin Sınıflandırılması

Bazı elementler katı, bazıları sıvı, bazıları ise gaz hâlinde bulunur.Acaba hangi elementler hangi özelliklere sahiptir?

  • Cevap: Periyodik çizelge, benzer kimyasal ve fiziksel özellikleri olan elementlerin birlikte gruplandırıldıkları bir çizelgedir. Elementler gruplandırılırken oda şartlarındaki fiziksel hâl, sertlik-yumuşaklık, iletkenlik, kararlılık, iyon yükü gibi özellikleri dikkate alınır. Periyodik tabloda benzer özelliğe sahip elementler alt alta dizilmiştir.

Metaller

Metaller genellikle dayanıklı, ağır ve parlak görünümlüdür. Demir, bakır, alüminyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kurşun, kalay ve cıva günlük yaşamda karşılaştığımız metallerden bazılarıdır.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı

Ametaller

Ametaller katı, sıvı ve gaz hâlinde bulunabilir. Ametallerden kükürt, kauçuk üretiminde ve tarım ilacı yapımında kullanılır. Klordan, suların dezenfekte edilmesinde ve temizlik malzemesi yapımında yararlanılır. İyot, ilaç ve mürekkep yapımında kullanılır. Kömürün yapısında bulunan karbondan çelik üretimi gibi pek çok alanda yararlanılır.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı

Yarı Metal

Periyodik tabloda metaller ve ametaller arasında olan bazı elementler vardır. Bunlar yarı metal olarak adlandırılır. Bor, silisyum, germanyum, arsenik, tellür ve polonyum yarı metallere örnektir. Aşağıdaki periyodik tabloda yarı metaller yeşil renk ile gösterilmiştir.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Bölüm Sonu Değerlendirme

Aşağıda verilen periyodik tabloyu inceleyiniz. Burada her bir renk ile gösterilen elementlerin metal, ametal, yarı metal ve soygaz sınıfından hangisine ait olduğunu belirleyiniz. Altta verilen renkli kutuların karşısına yazınız.

  • Cevabı:

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık Cevapları Sayfa 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!