Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Türkiyede Kimya Endüstrisi Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık 4. Ünite Madde ve Endüstri Sayfa  135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143  Türkiye’de Kimya Endüstrisi Etkinlik Soruları ve Cevapları

8. Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Türkiye’de Kimya Endüstrisi Cevapları

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Günlük yaşamda kullandığınız sabun, kolonya, krem, ilaç ve boya gibi ürünler hangi sektörde üretilir? Bununla ilgili tahminlerde bulunabilir misiniz?

  • Cevap: Kimya Endüstrisi Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ve kullandığımız ilaçlar, sabun, deterjan gibi temizlik maddeleri, plastikler, kozmetik ürünler, gıda maddeleri, tekstil ürünleri, yapı malzemeleri, gübre, patlayıcı madde, boya, laboratuvar kimyasalları gibi ürünler ya da bunların ham maddeleri kimyasal maddelerden üretilir ve kimya endüstrisinin birer ürünüdür. Bu ürünler kimya fabrikalarında üretilir.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı

Kimya Endüstrisi ve Önemi

Yakın çevrenizde kimya endüstrisi alanında hizmet veren işletmeleri araştırınız. Bu işletmelerin toplum ve ülke ekonomisine ne gibi katkılar sağladığını arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

Makine Ve Kimya Endüstrisi Kurumu;
Kanunlar tarafından da kurulması kararlaştırılmış bir iktisadi devlet kurumudur.
Silah, patlayıcı madde, mühimmat imal eder.
Yıllık programlar ve kalkınma planları tasarlar.
Sivil savunmanın ihtiyacına göre üretimlerini planlar.

3M San. ve Tic. A.Ş. ;
Boya üretimi ve filtrasyon sistemlerini yapar.

ADCO Petrol Katkıları San ve Tic. A.Ş. ;
Otomotiv yağı katkı maddeleri, sentetik baz yağlar, madeni yağ boyaları, savunma sanayi yani silah bakım yağları, hidrolik fren yağları imal eder.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı

Geçmişten günümüze kimya endüstrisinin nasıl bir gelişim gösterdiğini araştırınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:  Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizdeki sanayi kollarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. 1934-38 yıllarında Birinci Beş Yıllık Sanayileşme Planı hazırlanmıştır. Bu plan doğrultusunda ülkenin çeşitli yerlerinde şeker, dokuma, maden, selüloz ve seramik fabrikalarının kurulması plana bağlanmıştır. Yapay gübre ile çeşitli kimyasal madde asitlerinin üretimi de 1970’lerden sonra önemli bir gelişme göstermiştir. İzmit’teki klor ve kostik soda fabrikası; Karabük’te asit, sülfürik, amonyum, sülfat, naftalin üreten kuruluşlar; Bandırma’daki sülfürik asit ve borik asit fabrikaları bunlara örnek verilebilir.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Kimya Endüstrisinin Gelişimine Katkı Sağlayan Kurum ve Kuruluşlar

Ülkemizde kimya endüstrisinin gelişimine katkı sağlayan resmî ya da özel kurumların ve sivil toplum örgütlerinin yaptıkları çalışmaları araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:  Kimya endüstrisinin gelişimine katkı sağlayan kurumlardan bazıları şu şekildedir:

TÜBİTAK: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Kimya endüstrisi için çalışan en kapsamlı kurumdur. Ayrıca diğer bilim dalları için de çalışır.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu: Ülkemizde makineleşme ve Kimya biliminden yararlanma konusunda her alanda çalışmalar yürütür.

Mühendisler Odası: Kimya’nın mühendislik alanında çalışmalarıyla Kimya endüstrisi oldukça gelişmektedir.

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Kimya Endüstrisindeki Meslek Dallan

Yer altından petrol, maden ve bazı elementlerin çıkarılıp işlenmesi sürecinde pek çok meslek dalı görev alır. Maden mühendisleri, petrol mühendisleri, kimyagerler, kimya mühendisleri ve teknisyenler bu alanda görev yapan mesleklerden bazılarıdır. Gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri, eczacılar da kimya sektörüne hizmet eden mesleklerdendir.
Bu mesleklerden bazılarını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

  • Cevap:

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Kimya endüstrisi ile ilgili gelecekte hangi meslek dalları ortaya çıkabilir? Bu konuda yeni öneriler sunarak bunları arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Günümüzde hızla gelişen bilim ve teknoloji yeni araştırmaların ve çalışmaların yapılmasıyla bir endüstri haline gelmiştir. Kimya endüstrisi de bu şekilde gelişen ve bilimsel olarak meslek alanlarının oluşmasına katkı sağlayan bir dal olarak bilinmektedir.

Kimya endüstrisi sayesinde, ilaç, boya, gıda alanlarında özellikle farklı iş kolları meydana gelmekte ve birçok farklı kola ayrılmaktadır. Kimya endüstrisi ile ilgili gelecekte ortaya çıkabilecek meslek dalları şu şekildedir:
Kimyager, Biyokimyager Kimya mühendisi, Gıda mühendisi, Petrol doğal gaz mühendisi, Kimya teknisyenliği, Rafineri teknisyenliği, Lastik teknisyenliği,

8 Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

1) Türkiye’de ağırlıklı olarak ithal ve ihraç edilen ürünler nelerdir? Aşağıdaki görsellerden de yararlanarak ülkemizde ithal ve ihraç edilen kimyasal maddeleri karşılaştırınız. Buna göre Türkiye kimya endüstrisinin işleyişini açıklayınız.

  • Cevap:  Türkiye’nin dış ticaretini inceleyecek olursak ithal ettiğimiz ürünler;- boya ve ürünleri, kozmetik malzemeler, kauçuk ürünleri, eczacılık malzemeleri, organik ve inorganik kimyasallar, plastik ürünleri ve madeni yağlar iken, İhraç ettiğimiz ürünler; eczacılık ürünleri, boya ürünleri, kimyasal gübreler, temizlik malzemeleri şeklindedir.

2) Geçmişten günümüze Türkiye’de kimya endüstrisi nasıl bir gelişim göstermiştir? Örnek vererek açıklayınız.

  • Cevap: Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizdeki sanayi kollarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. 1934-38 yıllarında Birinci Beş Yıllık Sanayileşme Planı hazırlanmıştır. Bu plan doğrultusunda ülkenin çeşitli yerlerinde şeker, dokuma, maden, selüloz ve seramik fabrikalarının kurulması plana bağlanmıştır. Yapay gübre ile çeşitli kimyasal madde asitlerinin üretimi de 1970’lerden sonra önemli bir gelişme göstermiştir. İzmit’teki klor ve kostik soda fabrikası; Karabük’te asit, sülfürik, amonyum, sülfat, naftalin üreten kuruluşlar; Bandırma’daki sülfürik asit ve borik asit fabrikaları bunlara örnek verilebilir.

3) Kimya endüstrisindeki meslek dallarına örnekler veriniz.

  • Cevap: Çok çeşitli malzemelerin üretimini içinde barındıran kimya endüstrisi, bir çok meslek dalını da bünyesinde barındırır. Gıdadan ilaç sektörüne kadar yelpazesi çok geniş olan kimya endüstrisinde yer alan meslek gruplarını şöyle sıralayabiliriz; eczacı, gıda mühendisi, kimya mühendisi, kimyagerlik, petrol mühendisi, maden mühendisi, ziraat mühendisi, kimya teknisyeni gibi mesleklerdir.

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Tutku Yayıncılık Cevapları Sayfa 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!