Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları

9. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 86

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Biyoloji Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 86

♦ Kök hücreler, farklı hücrelere dönüşebildiğine göre hangi özelliklere sahiptir?

  • Cevap:

Kök hücreler potansiyel olarak her hücreye dönüşebilirler. Bu nedenle kök hücre ismini almışlardır. Bu da yeni tedavi yöntemlerini geliştirilmesine neden olmaktadır. Kök hücre devrim niteliğinde sağlık sorunlarının aşılmasında önemli bir yarar oluşturmaktadır.
Kök hücrelerin özellikleri şu şekildedir:
*Uygun bir büyüme ortamına yerleşebilirler.
*Çoğalma yetenekleri vardır.
*Bir türün hücresine dönüşerek türün devam etmesini sağlayabilirler.
*Kendilerini yenileyebilir ve devamlılık sağlayabilirler.
*Doku ve organ onarımında görev alabilirler.
Kök hücrelerin özellikle doku onarımında kullanılması kalıcı hastalıkların da iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle kök hücre çalışmaları oldukça önemlidir. Birçok hastanede ve araştırma merkezinde gerçekleştirilmektedir.

♦ Hücreler, tüm canlılarda aynı yapı ve özellikte midir?

  • Cevap: Canlılığın en küçük birimi hücredir. Hücre organellerden oluşmaktadır. Organeller de atomlardan oluşmaktadır. Bilimsel olarak organellerin işleyişi canlılığa neden olmaktadır. Bu durumda hücrenin sadece canlı olduğu kabul edilmektedir. Canlılar hücrelerden oluşur. Hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular bir araya gelerek organları, organlar bir araya gelerek sistemleri, sistemler bir araya gelerek organizmayı oluşturur. Hücreler tüm canlılarda aynı yapı ve özellikte değildir. Tek hücreli canlılar, bitki hücreleri, hayvan hücreleri farklı yapı ve görevlerde bulunabilir. Bitki ve hayvan hücrelerinde organel farklılıkları ve yapı ve şekil farklılıkları bulunmaktadır. Bu nedenle hücreler farklı yapı ve görevlerde bulunabilir.

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!