Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğa İle İnsan Etkileşimi Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğa İle İnsan Etkileşimi Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğa İle İnsan Etkileşimi Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite  Çevre ve Toplum Sayfa 195, 196, 197, 198, 199  Doğa İle İnsan EtkileşimiEtkinlik Soruları ve Cevapları

Doğa İle İnsan Etkileşimi

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 195 Cevabı

İnsanların hangi etkinlikleri sellere neden olmaktadır? Araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

 • Cevap:

Yakın çevrenizde insanların doğal ortamda gerçekleştirdikleri değişimlerin örneklerinden birine gezi düzenleyiniz. İzlenimlerinizi, elde ettiğiniz bilgileri ve çektiğiniz fotoğrafları sınıfta sergileyiniz.

 • Cevap:

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 198 Cevabı

Aşağıdaki tabloyu örneğe uygun olarak tamamlayınız.

Oluşumunda insanlar da etkili olmaktadır. – Oluşumunda insanların etkisi yoktur. – Önlemler alınarak önlenebilir.
Önlemler alınarak can ve mal kayıpları azaltılabilir.

Cevap:

 • Su baskınları:(Oluşumunda insanlar da etkili olmaktadır,Önlemler alınarak önlenebilir)
 • Deprem:
 • Toprak erozyonu:
 • Volkanizma:
 • Çığ:
 • Heyelan:
 • Hava kirliliği:
 • Su kirliliği:
 • Ozon:
 • seyrelmesi:

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak bu konuda nelerin yapılabileceğini sınıfta paylaşınız.

KÜRESEL ISINMAYI DURDURMAK MÜMKÜN MÜ?
Hiç vakit kaybetmeden hemen şimdi yapabileceğimiz çok şey var. Evimizde ya da iş yerimizde ne kadar enerji tüketiyoruz? Fosil yakıtları her kullandığımızda küresel ısınmaya sebep olan sera gazları salınımına ne kadar katkıda bulunuyoruz?
Kişisel çabalar yetersiz görünebilir ama hep beraber gidişatı değiştirebiliriz. Daha az enerji kullanımı ve özellikle politikacıları ikna etme konusunda hepimizin bireysel olarak göstereceği çabalar, küresel ısınmanın durdurulması için çok büyük önem taşıyor.
Evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için enerji kullanırız. Yapacağımız ufak değişikliklerle enerji tasarrufu yapabilir, hem kesemize katkı sağlayabilir hem de karbondioksit salımını düşürerek küresel ısınmayı durdurabiliriz. Evimizin yalıtımını iyi yapalım. Evlerdeki ısı kaçaklarını bulup önleyici tedbirler alalım. Kullandığımız odaları ısıtalım. Kullanmadığımız odaları ısıtmayalım. Geceleri panjurları, perdeleri, storları kapatalım. Elektrikli ısıtıcıları asgari düzeyde kullanalım. Kapı ve pencerelerimizi yalıtalım. Bulaşık ve çamaşır makineleri dolana kadar bekleyelim. Tasarruflu ampulleri kullanalım. Elektrikli aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapalı olduklarından emin olalım. Bilgisayarlarımızı, müzik setlerimizi, televizyonlarımızı uyur konumda bırakmayalım. Tam olarak kapatalım. Bu aletler açık konumda oldukları kadar enerji harcarlar.
İş yerlerimizde de aydınlatma, ısınma, soğutma, bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri, vs. kullanarak küresel ısınmaya sebep oluruz. Evde yapabileceklerimiz iş yeri için de geçerli- dir. Bunlara bir de çalışanların ulaşımını, uçak yolculuklarını, kâğıt kullanımlarını da eklersek iş yerlerinin küresel ısınmaya etkisinin azımsanmayacak miktarda olduğu görülür. Dolayısıyla karbon salınımını azaltma çabasında iş yerlerimiz önemli bir yere sahiptir. Kapattığımızdan emin olalım. Ofis donanımının geceleri ve hafta sonları kapalı konumda olduğundan emin olalım. Bilgisayarımızı kapalı tutalım. Bilgisayarımızı üç saatten fazla bir süre, ekranımızı otuz dakikadan fazla bir süre kullanmayacaksak kapatalım. Zaman ayarlı ısınma sistemi kullanalım. Gerektiği zaman ısınalım. Işıkları kapatalım. Kısa süreli bile olsa kullanmadığımız zamanlarda ışıkları kapatalım. Kahve-çay makinesini açık bırakmayalım. Sıcak durması için termos kullanabilirsiniz.
Karbondioksit salınımının en önemli kaynağı, kara ve hava taşıtlarının oluşturduğu ulaşım sektörüdür. Uçaklar, küresel karbondioksit miktarının %12’sini oluşturur. Yakıttan tasarruf etmek için atacağımız her adım küresel ısınmayı azaltacaktır. Toplu taşıma araçlarını tercih edelim. Özel araba kullanmak, her zaman toplu taşıma araçlarından daha pahalıdır. Arazi araçları, pikaplar, minibüsler gibi yüksek motor hacimli araçlar diğerlerine göre daha çok yakıt tüketir. Bu tip büyük araçları kullanmaktan kaçınalım.

 • Cevap:

 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir