Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Evvel Video
9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Yerleşme Doku ve Tipleri Cevapları

Hediye Vakti

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Yerleşme Doku ve Tipleri Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite  Beşeri Sistemler Sayfa 157, 158, 159, 160, 161  Yerleşme Doku ve Tipleri  Etkinlik Soruları ve Cevapları

Yerleşme Doku ve Tipleri

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157  Cevabı

Dağınık yerleşmenin ne olduğunu ve bu tür yerleşmelerin nasıl oluştuğunu araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıfta paylaşınız.

  • Cevap:  Dağınık yerleşme de bir yerleşim şeklidir. Coğrafi özelliklerin belirlenmesi ve çeşitlilik göstermesi dağınık yerleşme imkanlarını da ortaya koymaktadır. Dağınık yerleşim, insanların yeryüzü şekilleri bakımından uygun olmayan yerlerde buldukları yere ev ya da yerleşim yeri yapmalarıyla oluşur. Dağınık yerleşme, bir bölgede tek ya da birkaç evin dağınık olarak bulunmasıyla gerçekleşir. Coğrafi koşullar olarak yeryüzü şekillerinin elverişsiz olduğu yerlerde dağınık yerleşme görülmektedir. Su kaynaklarının varlığı, bitki örtüsünün tarıma açılması gibi durumlar dağınık yerleşmeyi de etkiler.

    Dağınık yerleşme en fazla Karadeniz Bölgesi’nde görülen yerleşim türlerinden biridir. Çünkü dağ yamaçları yerleşime açılmaktadır.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!