Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 273

“9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 273” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 273

ANAHTAR

Yönerge: Aşağıda şeması çizilmiş olan sistem, bir seri bulmacanın son parçasına aittir. Bulmaca çözüldüğünde elde edilen anahtar ödül kapısını açmaktadır. Sistemin özellikleri ve bulmacayı çözen kişinin verdiği bilgiler doğrultusunda oluşturulan metni inceleyerek aşağıdaki soruları cevaplayınız.

ANAHTAR

SİSTEM: Bulmacayı çözmeleri için her katılımcıya üç adet küre verilmektedir. Aynı bakır maddeden yapılmış, üç boyutlu, özdeş K, L ve M kürelerinin içinde tahtadan bir anahtar bulunmaktadır.
Anahtarın elde edilmesi için hacimleri çok büyük olan bu kürelerin, huninin altındaki sensörlü ve kapalı kapaktan geçerek çarklara ulaşması gerekmektedir.

1. AŞAMA: Sensörlü kapağı sadece, kendi çapı, daire şeklindeki kapağın çapı ile aynı olacak şekilde küçülen küre açtırabilmektedir. Bu nedenle kürelerin hacmi azaltılmalıdır. İlk sıcaklıkları sırasıyla 68 oC, 50 oC ve 41 oC olan K, L, M kürelerinden, soğutma işlemi ile farklı miktarlarda ısı enerjisi alınarak büzülmeleri sağlanmıştır. Sıcaklıkları 120 0C düşürülen küreler huniye ayrı ayrı bırakıldıklarında K küresi, en fazla büzülerek huniden çıkan küre olmuştur.

2. AŞAMA: Kalınlıkları önemsiz, iki boyutlu levha şeklindeki X, Y ve Z çarklarının yüzey alanları ve ilk sıcaklıkları (80 oC) aynı olup her biri farklı bir maddeden yapılmıştır. İç içe geçmiş ve büyüklükleri nedeniyle birbirlerinin dönüşünü engelleyen çarklar, küreyi çıkışa yönlendirmelidir. Dönebilmeleri için küçülüp birbirlerinden uzaklaşmalıdırlar. Bu amaçla sistem soğutularak çarkların sıcaklıkları 20 oC yapılmıştır. En çok X çarkı büzülmüştür.

3. AŞAMA: Birbirine eklenerek duvara sabitlenmiş üç bölmeden oluşan, çok ince tel şerit şeklindeki bir boyutlu sistemdir. Her bölme alüminyumdan yapılmış olup en uzunu II numaralı bölmedir. Bulmacanın tamamlanması için telin büzülerek ok yönünde hareket etmesi, Z çarkını itip döndürmesi gerekmektedir. Bu amaçla, ilk sıcaklığı 60 oC olan sistemin soğutularak sıcaklığı 10 oC’ye düşürülmüştür. Sıcaklık azaldığında bölmeler büzülmüş, sistem çalışmıştır. II. bölme boyu en çok kısalan bölmedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Fizik Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 273 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!