Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 274

“9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 274” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 274

1. Metne göre tüm aşamalarda cisimlerin büzülebilmesi için ne yapılmıştır? Büzülen cisimlerin boyutları ve sıcaklığı nasıl değişmiştir? Sizce “büzülme” nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: 

Metne göre tüm aşamalarda cisimlerin büzülebilmesi için cisimlerden ısı enerjisi alınmalıdır. Büzülen cisimlerin boyutları ve sıcaklığı azalmıştır.
“Isı enerjisi vererek sıcaklığı azalan cisimlerin boyutlarında meydana gelen azalmaya büzülme denir.”
“Isı enerjisi veren cisimlerin kendi boyutlarına bağlı olarak bir, iki veya üç boyutta her doğrultuda küçülmesine büzülme denir.”
“Sıcaklığı azalan kürenin hacminin azalması, levhaların alanlarının azalması, telin boyunun kısalması büzülmedir.”

2. Bulmacanın her aşamasında büzülen cisimler için ortak ve farklı özellikleri, büzülme biçimlerini (boyutlarını), en çok büzülenleri belirleyerek aşağıdaki tabloya yazınız. Oluşturduğunuz tablodaki bilgileri ve metni düşünerek bir maddenin büzülmesinin hangi özelliklerle, ne şekilde ilişkili olduğunu yorumlayınız.

  • Cevap: 

Büzülmenin bağlı olduğu özellikler ve büzülme ile ilişkileri: Büzülme cismin ilk boyutlarına, yapıldığı maddenin büzülebil- me özelliğine yani cinsine ve sıcaklık değişimine bağlıdır. Bu özellikler büzülme ile doğru orantılıdır. Sıcaklık değişimi, cismin ilk boyutları ve yapıldığı maddenin genleşebilme özelliği artarsa büzülme de artar.

9. Sınıf Fizik Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 274 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!