Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 276

“9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 276” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 276

1. 1 ve 2. bölümdeki dramalara ait şekilleri ayrı ayrı inceleyerek bu şekillerdeki değişiklikleri ve sebeplerini yorumlayınız. Sizce “büzülme” ve “genleşme” kavramları hangi bölümlerdeki dramalarda sergilenmiştir? Yazınız.

  • Cevap: 

Her iki bölümde de sıcaklık 40 oC iken bİribirinden uzak ve birbirine dokunmadan bir çember oluşturan öğrenciler, sıcaklık 10 oC’ye düştüğünde birbirine yaklaşmış ve oluşturdukları çemberi küçültmüşlerdir. Bu değişikliklerin sebebi sıcaklığın azalmasıdır.

Büzülme: 1. bölüm ve 2. bölümde sıcaklık azalmış ve madde tanecikleri birbirine yaklaşarak maddenin boyutunu küçültmüştür. Bu durumda, büzüşmüşlerdir denilebir. Bu nedenle “büzülme” kavramı 1 ve 2. bölümde sergilenen dramalarda anlatılmıştır. Genleşme: 3. bölümdeki açıklamaya göre sıcaklık artırılınca madde tanecikleri biribirinden uzaklaşarak maddenin boyutlarını genişletmiş olur. Bu durumda “genleşme” kavramı 3. bölümde sergilenen dramada anlatılmıştır.

2. 1 ve 2. bölümü birbirleriyle karşılaştırarak bu dramalar arasında gördüğünüz farkları yazınız. Sizce bu farklı özellikler neleri temsil etmektedir? Buradan hangi sonuçlar çıkarılabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: 

• 1. bölümdeki öğrencilerin sayısı az, 2. bölümde öğrencilerin sayısı çoktur. Öğrenciler tanecikleri temsil ettiklerine göre 1 bölümdeki madde için daha az tanecikli, boyutları küçük, hacmi küçük bir maddedir, sonuçları çıkarılabilir.

• Öğrencilerin biçimleri ve renkleri birbirinden farklıdır. Bu durumda, maddelerin cinsleri birbirinden farklıdır, sonucu çıkarılabilir.

• Sıcaklık değişimleri (30 oC) aynıdır ancak sergiledikleri dramalar birbirinden farklıdır. 1. bölümdeki öğrenciler birbirlerine daha fazla yaklaşmışlar, sıkışarak büzüşmüşlerdir. Grupların oluşturdukları çemberlerin çaplarında görülen değişimler incelendiğinde ise 2. bölümdeki maddenin boyutlarının daha fazla küçüldüğü görülmektedir. Bu nedenle büzüşme miktarı mavi renkli madde için daha fazladır. Buradan, sıcaklık değişiminin farklı cins ve farklı boyuttaki maddelere farklı biçimde etki ettiği sonucu çıkarılabilir.

3. Öğrenciler dramalarda, üzerlerinde titreşim durumlarını gösteren baskılı tişörtler giymektedirler. Bu durum, şekillerde özellikle gizlenen durumlardan biridir. Her bir bölüm için öğrencilerin enerjilerinde meydana gelen değişimleri düşünerek aşağıda verilen baskı çeşitlerinden hangisini, hangi bölümde kullanmış olabileceklerini yorumlayınız.

  • Cevap: 

9. Sınıf Fizik Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 276 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!