Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 97

“9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 97” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 97

KİME GÖRE?

Yönerge: Verilen metin ve şekilden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

KİME GÖRE?

Konum, belli bir noktaya göre bulunulan yerin tespit edilmesidir. Aslı, Burak, Ceyhun, Dilek ve Elif’in konumları aşağıdaki şekilde belirtildiği gibidir. Burak’a göre Ceyhun doğu, Elif güney yönünde bulunmaktadır. Aslı’ya göre Ceyhun kuzeydoğu, Elif güneybatı yönündedir. Dilek’e göre ise Ceyhun kuzey, Elif ise batı yönünde bulunmaktadır.

Her bireyin yeri, verilen şekilde sabit olmasına rağmen belirlenen bireylere göre farklılık göstermektedir. Bu da özellikle yer tespiti konusunda hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin Türkiye’nin matematiksel konumu belirlenirken referans noktası olarak Ekvator ve başlangıç meridyeni alınmakta olup Türkiye’nin konumunun 36-42 kuzey paralelleri ile 26-45 doğu meridyenleri arasında olduğu ifade edilir.

Bir yerin adresi verilirken semt, mahalle, cadde, sokak, daire numarası, şehir ve ülke adıyla birlikte posta kodu da belirtilir. Verilen bu bilgiler gidilmek istenen adrese ulaşılmasını kolaylaştırmış olur. Bunlardan bazılarının eksik olması adresi bulmada zorluk çıkarır. Bu bilgilerden her biri “referans noktası” olarak adlandırılır.

1. Konumun belirlenmesinin günlük hayata katkıları nelerdir? (Millî Eğitim Bakanlığı, Atatürk Bulvarı No.: 98, 06420 Çankaya/Ankara/Türkiye) örneği üzerinden açıklayınız.

  • Cevap: Adres ve yer tarifi, insansız hava araçlarının gözlem yapabilmesini kolaylaştırmıştır.

9. Sınıf Fizik Meb Yayınları Kavram Öğretimi Kitabı Cevapları Sayfa 97 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!