Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
9. Sınıf Kimya Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 103 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları Pasifik Yayınları

Sodyum atomunun son katmanındaki elektron sayısı 1’dir. Sodyum atomu kararlı hâle gelebilmek için son katmanındaki bir elektronunu verir. Böyle- ce oluşan tanecik, sodyum iyonudur. Sodyum iyonunda proton sayısı, elektron sayısından bir fazla olduğu için sodyum iyonu 1+ yüklüdür ve Na+ şeklinde gösterilir. Na atomu 1 elektron vererek Na+ iyonunu oluşturduğunda, Na atomunun son katmanındaki elektron sayısı 8 olur. Böylece katman elektron dağılımı, Ne asal gazının katman elektron dağılımına benzer.

Ametaller ise genellikle son katmanlarına elektron alarak anyon hâline gelirken asal gaz katman elektron dağılımına ulaşır. Böylece kararlı olur. Klor atomunun son katmanında 7 elektron vardır. Klor atomu kararlı hâle gelebilmek için son katmanına 1 elektron alır. Böylece oluşan taneciğe klorür iyonu denir. Klorür iyonunda elektron sayısı, proton sayısından 1 fazla olduğu için klorür iyonu 1- yüklüdür ve CI- şeklinde gösterilir.

Bunları Biliyor musunuz?

Bir element atomu, verdiği elektron sayısı kadar (+) yüklü iyon oluşturur. Bir elektron veren atom 1+, iki elektron veren atom 2+, üç elektron veren atom 3+ yüklü iyon oluşturur.

İyonik Bağın Oluşumu

Yukarıdaki anlatımlarda görüldüğü gibi metaller elektron vermeye, ametaller elektron almaya yatkındır. Metal ile ametal etkileştiğinde, metal atomları ametal atomlarına elektron verir. Bu şekilde oluşan iyonların birbirini çekmesi sonucu iyonik bağ (bileşik) meydana gelir. Sodyum (Na) elementi metal, klor (Cl) elementi ametaldir.

Bunları Biliyor musunuz?

Bir element atomu aldığı elektron sayısı kadar (-) yük kazanır. Bir elektron alan atom 1-, iki elektron alan atom 2-, üç elektron alan atom 3- yük kazanır.

  • CevapBu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
3
sad
3
unlike
3
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!