Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
9. Sınıf Kimya Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 113 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Pasifik Yayınları

Su Molekülü (H2O)
Oksijenin (O) son katmanında 6 elektron vardır. Oksijen, kararlı hâle ulaşmak için iki bağ yapabilir. Hidrojenin ise bir bağ yaptığını biliyorsunuz Su molekülündeki kovalent bağlar, farklı atomlar (O ve H) arasında oluştuğu için polardır. Molekülde elektron yoğunluğu dengeli (simetrik) dağılmadığı için molekül de polardır.

HCI ve H2O moleküllerinde hem atomlar arasındaki kovalent bağların hem de molekülün kendisinin polar olduğunu gördünüz. Peki, bir molekülde kovalent bağlar polar olduğu hâlde molekül apolar olabilir mi?

Bor Trihidrür Molekülü (BH3)

Borun (B) son katmanında 3 elektronu vardır. Öyleyse üç bağ yapabilir. Hidrojenin ise bir bağ yaptığını biliyorsunuz. B H bağı polar olduğu hâlde BH3 molekülü apolardır. Molekülde elektron yoğunluğu, belirli bir bölgede toplanmaz. Dengeli dağılmıştır. Bu nedenle molekül apolardır. Görüldüğü gibi bir molekülde atomlar arasındaki bağ polar olduğu hâlde molekül apolar olabilmektedir.

  • Cevap: Görüldüğü gibi bir molekülde atomlar arasındaki bağ polar olduğu hâlde molekül apolar olabilmektedir.

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
unlike
1
love
1
angry
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!