Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
9. Sınıf Kimya Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Pasifik Yayınları

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 169 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Pasifik Yayınları

Sıcaklık

Sıcaklık, maddenin taneciklerinin ortalama kinetik enerjilerinin bir göstergesidir. Termometre ile ölçülür. Sıcaklık arttıkça gaz taneciklerinin kinetik enerjisi de artar. Sıcaklık azaldıkça azalır. Kapalı bir kaptaki gaz taneciklerinin kinetik enerjinin sıcaklıkla artması, gazın basıncının artması ile sonuçlanır. Gaz pistonlu bir kapta ise bu kez hacminin artması ile sonuçlanır. Sıcaklığın azalması tersi durum oluşturur. Sıcaklık gazlarda bu şekilde etki gösterdiği için gazların durumlarından söz ederken sıcaklık belirtilir. Gazların sıcaklığını belirtmek için mutlak sıcaklık ölçeği (Birimi, Kelvin’dir.) kullanılır. Mutlak sıcaklık ölçeğinin sembolü T ile gösterilir. Derece selsiyus sıcaklık ölçeği ile Kelvin sıcaklık ölçeği arasındaki bağıntı şöyledir:

Hacim

500 mL’lik bir beherglası aynı anda 500 mL su ve 500 mL zeytinyağıyla doldurabilir miyiz? Bu mümkün değildir. Çünkü aynı hacmi, aynı anda iki farklı madde dolduramaz. Öyleyse hacim nedir? Maddenin kütlesinden dolayı uzayda kapladığı yere hacim denir. 100 mL’lik bir tüpteki gazı, 500 mL’lik başka bir tüpe aktarsak kapta boşluk oluşur mu ya da 1 L’lik kaptaki gazı 200 mL’lik başka bir kaba aktarırsak bu kap, gazın hepsini alır mı?

Gaz tanecikleri arasında boşluk çok olduğundan gazlar, sıkıştırılabilir ve içinde bulundukları kabın hacmini tamamen doldurulabilir Gazların hacmi, sıcaklık ve basınç koşullarına göre değişir. Bu nedenle gaz hacmi belirtilirken bu hacmin hangi sıcaklık ve basınç koşullarında ölçüldüğü verilmelidir. Gazların hacimleri için genellikle L birimi kullanılır. Örneğin 0 °C sıcaklık ve 1 atm basınç koşullarında 2 g hidrojen gazı, yaklaşık 22,4 L hacimindedir. Gazlar bulundukları yerde her yöne yayıldıkları için gazın hacmi denildiğinde, bulunduğu kabın hacmi anlaşılmalıdır.

Bunları Biliyor musunuz?

➜  0 (sıfır) K’de tüm maddelerin donacağı ve hacimlerinin sıfır olacağı öngörülür.

➜  Hacmin SI birim sistemindeki birimi, m3 tür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Pasifik Yayınları Kimya Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!