Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Dörtel Yayıncılık

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Dörtel Yayınları

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları Dörtel Yayınları Sayfa 12 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Dörtel Yayınları

Kur’an’ın indiği dönemde Arap dili ve edebiyatı altın çağını yaşıyordu. Dolayısıyla Kur’an’ın olağanüstü üslubunu o dönemin Arap şair ve edebiyatçıları en iyi şekilde anlayabilirdi. O dönemde Arap edebiyatının şaheserleri olarak görülen ve Kâbe’nin duvarlarına asılan şiirler, Kur’an indikten sonra Kur’an’ın muhteşem üslubu karşısında Kâbe’nin duvarlarından indirilmiştir. Kur’an’ın insanı etkisi altına alıp kendisine çeken, onu kuşatan bir özelliği vardır. Kur’an’ın gayesi, insanların ilgisini üzerine çekmek ve onların doğru yola ulaşmalarını sağlamaktır. Bazı ayetler duyulduğu an insana sevinç ve haz verir, onu ferahlatır. Bazı ayetler de korku ve dehşete düşürür. Mesela bazı surelerin başında bulunan harfler, Kur’an’a karşı en büyük düşmanlığı besleyen Mekkeli putperestlerin bile dikkatini çekmiştir. Bu sözler, ne şiir ne sihir ne de kehanettir.” sözünü dedirten Kur’an’ın işte bu olağanüstü üslubuydu. Bu nedenle Kur’an’ın indiği ilk dönemlerde müşrikler onu, gizli gizli dinlemekten kendilerini alamamışlardır. Birçok kişi bu üslubun etkisiyle Müslüman olmuştur. İslam’ın ilk yıllarında Medine’den bir topluluğun gelip Hz. Peygamber’den (s.a.v.) Kur’an’ı dinledikten sonra iman etmesi, Hz. Ömer’in (r.a.)

Tâhâ suresini dinleyince Müslüman olması Kur’an’ın bu üslubundan dolayıdır. Kur’an’ın, edebî açıdan bir şaheser olduğu İslam’a inanmayan bilgin ve düşünürler tarafından da kabul edilmiştir. Mesela Yahudi bilgin ve araştırmacı Hirschfeld (Hörşfel) bu hususta şöyle der: “Kur’an, sahip olduğu ikna gücü, belagati ve inşası bakımından seviyesine erişilemeyecek bir kitaptır. İslam dünyasında görülen bütün ilim ve irfan dallarının şaşırtan gelişimi Kur’an sayesinde olmuştur.” Kur’an, ses düzeninden ve dil güzelliklerinden kaynaklanan eşsiz bir ahenge sahiptir. Ses özelliği genellikle ayetin anlamına da uygunluk gösterir. Sözcükleri oluştururken çoğu zaman anlama uygun doğal sesleri seçerek kullanır. Ayetlerde söz ve anlam dengesi söz konusudur. Kur’an, kullandığı farklı edebî türlerin hepsinde fesahat ve belagatin zirvesindedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Dörtel Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!