Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Coğrafya İnsan ve Doğa Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Coğrafya İnsan ve Doğa Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Coğrafya İnsan ve Doğa Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 14 Coğrafya İnsan ve Doğa Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 1 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları

1. “Coğrafya, yeryüzünün kullanma kılavuzudur.” sözünden ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Coğrafya yeryüzünün gizemlerini, her taşın her toprağın kıymetini ve bizim yaşamımızdaki yerini anlatan bir harita gibidir. Coğrafya onu kullanmayı bilen bir gezgin için tükenmez ve sonsuz bir kaynak gibidir. O olmadan ne yönümüzü ne de yaşamımızı bilebiliriz.

2. Doğanın insan yaşantısına ne gibi etkileri vardır? Örnekler veriniz.

  • Cevap: İnsan içinde yaşadığı doğaya göre şekillenir. Ona göre yaşamını konumlandırır. Mesela buzullardaysa soğuk onun kardeşi gibi çöldeyse sıcaklar ailesi gibi olur. Ormanlarda yaşıyorsa yeşil rengi hayatının anlamı kıyıda yaşıyorsa deniz ve su onun can damarı gibi olur.

Aşağıdaki fotoğraflarda insanların doğal ortamda yapmış olduğu bazı faaliyetler gösterilmiştir. Bu faaliyetler üzerinde doğanın ve insanın karşılıklı nasıl bir etkileşimi olmuştur? Yorumlayınız.

  • Cevap: Mesela insanlar çölü aşmak için çölde ticaret yapabilmek için çöle ve sıcağa dayanıklı develeri kullanmaktadırlar. Yine insanlar en kolay ve karlı olduğu için ticarette limanlar kurmuş ve limanlardan faydalanmaktadırlar. Doğal bir yapı olan peri bacalarını ise barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktadırlar.

Yaşadığınız çevreden bu tür etkileşimlere örnekler veriniz.

  • Cevap: Mesela yaşadığım çevreden örnek verecek olursam kışın burada çok kar yağdığı için insanlar turizm merkezlerinde çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Bunun yanında yazın ise serinlemek için kıyı kesimlerine gitmektedirler.
3
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir