Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 3. Bölüm Koordinat Sistemi ve Konum Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 3. Bölüm Koordinat Sistemi ve Konum Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52  3. Bölüm Koordinat Sistemi ve Konum Etkinlik Soruları ve Cevapları

3. Bölüm Koordinat Sistemi ve Konum

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

1. Bulunduğunuz yerin Dünya üzerinde tam olarak nerede olduğunu nasıl tarif edersiniz?

 • Cevap:  Bulunduğumuz yer konumumuzu oluşturur. Bir yerin konumu dünya üzerindeki yeri anlamına gelmektedir. Konumumuzu tarif ederken internetten yararlansak da günümüze birçok farklı şekilde tam olarak konum tarifi yapmak mümkündür. Bulunduğumuz yerin dünya üzerindeki tam yerini tarif ederken, ülke, bölge, şehir, ilçe, mahalle, cadde ve sokak olarak numarasıyla birlikte tarif ederiz.

2. Bir yerin bir başka yere göre olan konumunu nasıl tarif edebilirsiniz?

 • Cevap:  Dünya üzerinde bir yerin bulunması artık o yerin uydular yoluyla gözlemlenip konumunun internete girilmesiyle de mümkün olmaktadır. Fakat günlük hayatımızda bir yerin konumunu tarif ederken kendimize göre tarif ederiz.

  Bir yerin başka bir yere göre olan konumunu tarif ederken, bildiğimiz konumlardan yola çıkarak bir yön belirler ve ona göre bir tarif yaparız.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Aşağıdaki tabloda coğrafi koordinatları verilen merkezlerin yerlerini tespit edip harita üzerine numaralarını yazınız.

 • Cevap

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 44 Cevabı

Astronomi ölçümlerinde kullanılan tarihî bir ölçüm aracı olan usturlabın konum belirlemede nasıl kullanıldığım araştırınız.

 • Cevap:  Usturlab, fen bilimleri ve malzeme bilimleri alanlarının ortak noktalarından çıkmış ve daha çok astronomi alanında kullanılan ve coğrafya bilimlerini de içine alan bir alanda kullanılmaktadır.

  Usturlab, gezegenlerin, yıldızların ve uyduların yerlerini belirlemede kullanılır. Kullanım şekli oldukça basittir. Yıldızların konumundan yararlanılarak saati hesaplamanın mümkün olduğunu gösterir.

1. Aynı anda Türkiye ve Japonya’da farklı saatlerin yaşanmasının sebebi nedir?

 • CevapTürkiye ve Japonya arasındaki yerel saat farkı oluşumunun neden gerçekleştiğine değinmeden önce; yerel saatin ne demek olduğuna göz atalım.

  Bir yerin kendisine özel kullandığı saate yerel saat adı verilmektedir. Yerel saat hesaplamaları yapılırken; ülkenin bulunduğu meridyene bakılır. Bu meridyen Güneş’e 90 derecelik açıyla durduğu zaman saat öğlen 12:00 şeklinde kabul görmektedir. Öğlen 12:00’den sonrası da 60’ar dakikalık zaman parçalarına göre ayarlamaktadır.

  Yerel saat’in sebeplerinin başında Dünya’nın dönüş hareketi gelmektedir. Dünya kendi etrafında ve Güneş’in etrafında döner. Kendi etrafında dönerken de yerel saat farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden farklı meridyen dairelerinde yer alan ülkeler için konuşulan yerel saatler de farklılık göstermektedir.

  Asıl sorumuz olan Japonya ve Türkiye arasındaki zaman farkına göz attığımız zaman da cevabımızın yerel saat farkından gerçekleştiğini söyleyebiliyoruz. Doğu Batı genişliğine baktığımız zaman Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerin az bir genişliği vardır. Ancak Japonya’daki Doğu Batı genişliği fazladır ve Türkiye ile ortak saat kullanmaz. Dolayısıyla yerel saat farkı oluşur.

2. Görüşmeyi yapan kişiler Türkiye ve Yunanistan’da yaşıyor olsaydı aynı durum ortaya çıkar mıydı?

 • Cevap:  Doğu Batı genişliğine baktığımız zaman Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerin az bir genişliği vardır. Bu yüzden bu kadar saat farkı oluşmazdı diyebiliriz.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

Aşağıda Ottawa (Ottava), Londra, Moskova ve Tokyo’ya ait meridyen değerleri verilmiştir.

1. Ottowa, Moskova ve Tokyo’nun yerel saatleri kaçtır?

 • Cevap: Moskova: 14:36
 • Ottowa: 07:00
 • Tokyo: 21:33

2. Ottowa, Moskova ve Tokyo hangi saat dilimlerinde yer alır?

 • Cevap:   Ottowa: (GMT-4)
 • Moskova: GMT+03:00
 • Tokyo: (GMT+9)

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 50 Cevabı

Aşağıda verilen görselde Türkiye’nin Dünya üzerindeki konumu gösterilmiştir.

Görselden hareketle Türkiye’nin Dünya üzerindeki yeri ve sahip olduğu konum özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap:  Türkiye, bir yandan Avrupa, Asya, Afrika kıtaları arasında, diğer yandan da NATO ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri Balkan ülkeleri vs Kafkas ülkeleri arasında yer almıştır. Onun için Türkiye, coğrafi konum olarak Dünya üzerinde siyasi, ekonomik ve askeri yönden çok önemli bir yerde bulunmaktadır. Fiziki Coğrafya ve Ekonomik Coğrafya Açısından; Türkiye, Kuzey Yarım Küre’de 36-42 derece kuzey paralelleri ile 26-45 derece doğu meridyenleri arasında bulunur. Bu durum doğusu ile batısı arasında 19 meridyenlik bir uzaklık yaratır ki, bu da 76 dakikadır.Türkiye, Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Akdeniz ve onun uzantıları olan Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’le üç tarafından çevrilmiştir. Bu durum, Türkiye ikliminin ana karakterini belirler. Ülkemizin büyük bir bölümü Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu etki, bölgenin denize yakınlığına, dağların kıyıya uzanış biçimleri ve yüksekliğine göre farklılıklar gösterir. İklim farklılıkları yurdumuzda çok çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesini sağlamıştır. Tüm bu özellikler Türkiye’yi dışarıdan tarım ürünü almayan, kendi kendini besleyebilen dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokmuştur. Yurdumuzu çevreleyen denizler, deniz ulaşım ve ticaretimizi geliştirirken, uzun ve güneşli kıyılarımız da önemli turizm zenginliği sağlar.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

Aşağıda boş bırakılan yerlere, Türkiye’nin komşusu olan ülkeleri ve uç noktalarda yer alan merkezleri yazınız.

Türkiye’nin Komşuları

Cevap:

 • 1: Bulgaristan
 • 2: Yunanistan
 • 3: Gürcistan
 • 4: Ermenistan
 • 5: Azerbaycan
 • 6: İran
 • 7: Irak
 • 8: Suriye

Türkiye’nin Uç Noktaları

Cevap:

 • A: Sinop, İnceburun
 • B: Çanakkale İli, Gökçeada, İnce Burun/İncir Burnu’dur.
 • C: Yayladağı, Topraktutan Köyü
 • Ç: Iğdır ili, Aralık İlçesi, Dilucu Sınır Kapısının 1.2 km doğusunda yer alan, Nahcıvan ile sınırımızı oluşturan Aras Nehri’dir.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Yaşadığınız Yeri Nasıl Tarif Edersiniz?
Bir yerin, bir bölgenin ya da bir alanın Dünya üzerinde nerede bulunduğunu göstermek amacıyla çizilen haritalara lokasyon haritası denir. Aşağıda Elazığ iline ait lokasyon haritası verilmiştir.

1. Siz de yaşadığınız ilin lokasyon haritasını oluşturunuz.

 • Cevap: Bu soruyu kendiniz yapmalısınız.

2. Hazırladığınız lokasyon haritasını kullanarak yaşadığınız yerin mutlak ve göreceli konum özelliklerinin yer aldığı bir poster hazırlayınız.

 • Cevap: Yaşadığınız yere göre bu posteri hazırlamalısınız.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!