Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İklim Bilgisi, Atmosfer ve Hava Olayları Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İklim Bilgisi, Atmosfer ve Hava Olayları Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İklim Bilgisi, Atmosfer ve Hava Olayları Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 104,105  İklim Bilgisi, Atmosfer ve Hava Olayları Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları
1. Yeryüzünün canlılar için yaşanabilir bir yer olmasında atmosferin etkisi var mıdır? Açıklayınız

  • Cevap: Tabiki vardır. Öncelikle biz canlılar solunum yaparak hayatta kalabiliyoruz. Ve atmosfer tabakasında bizim solunumumuz için oksijen bulunuyor.
    Ayrıca atmosfer tabakası canlıları ve dünyayı koruyor. Dünyaya gelen göktaşları atmosferden geçene kadar parçalanıyo, atmosfersiz bir ortam olsaydı dünya harap olurdu.

Uygulama

Aşağıdaki fotoğraflarda görülen olaylar ile atmosfer arasında nasıl bir bağlantı vardır Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Yağmur ve atmosfer arasında çok basit ve temel bir ilişki vardır. Bulut sis yağmur kar gibi hava olayları atmosferde su buharının bulunduğu tek katman Troposferde gerçekleşir. Diğer katmanlarda hava sıcaklığı 0’ın altında olduğu için su buharı bulunmaz ve bu tip olaylar gerçekleşemez. Sonuç olarak atmosfer yağmur olayı için gerekli ortamı hazırlar ve bu şekilde yağmur yağar. Eğer atmosfer olmasaydı yağmur yağmazdı.

Küresel Isınma Ders Dışı Uygulama

Karbondioksit miktarındaki artış ile küresel ısınma arasında nasıl bir bağlantı vardır? Araştırınız.

  • Cevap: Karbondioksit miktarı arttıkça Dünya’nın ortalama sıcaklığı artmaktadır. Havadaki karbon oranı arttıkça kutupların ortalama sıcaklığı arttığı için buzulların kapladığı alan daralmaktadır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir