Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Fizik Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Enerji Kaynakları Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Enerji Kaynakları Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Enerji Kaynakları Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Enerji Sayfa 197 Enerji Kaynakları Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 1 Cevabı

Güneşin enerji kaynağı olan hidrojenden yakıt pili yapılabilir mi?

 • Cevap: Evet, yapılabilir ve hatta yapılmıştır ve günümüzde kullanılmaktadır. Özellikle de otomotiv sektöründe yaygınlaşmaya çalışan bu çevreci yöntem üzerinde ciddi harcamalar ve araştırma geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Çevreye zarar verici bir atık oluşmadığı için son derece çevrecidir. Oluşan atık, sadece su buharıdır. Aynı zamanda havadan veya sudan da elde edilebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında da ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Rüzgârgülleri canlı hayatına risk oluşturur mu?

 • Cevap: Evet, oluşturur çünkü göç eden kuşlar için tehlike oluşturur. Onlara çarpma ihtimali ve zarar verme ihtimali bulunmaktadır.

  İkinci neden, rüzgar enerjisinden verimli bir şekilde yararlanmak için türbinlerin sayısının fazla olması gerekmektedir. Günümüzdeki türbinlerin enerji üretim seviyeleri düşünüldüğünde bu şekilde olmak zorundadır. Bu yüzden büyü bir alan rüzgar türbinleri için ayrılmaktadır. Dağlık bir alana kurulsa bile yine ormana veya o bölgenin bitki örtüsüne zarar verilebilmektedir.
  Üçüncü neden, kış aylarında kanatlarda oluşan buzlanma, türbinlerin dönmesi ile çevreye saçılabilmekte ve çevresinde olan/olabilecek canlılara zarar verebilecektir.

  Dördüncü neden, böcekler ve küçük canlılar için geçerli olan durumdur. Türbinin dönme sırasında oluşturduğu hava akımı ve rüzgarın yönünün o bölgede değişmesi, böceklerin bu akıma kapılarak zarar görmesine, türbine çarpmasına neden olabilmektedir.

  Beşinci neden, insan sağlığı üzerinedir. Türbinler, alçak frekansta sesler yaymaktadır ve bu sesler insan kulağı tarafından duyulmamaktadır. Türbin yakınlarında yaşayan insanlarda ilerleyen zamanlarda çeşitli hastalıkların görülebilme riski bulunmaktadır.

  Son neden ise, bulunduğu bölgedeki bir kaç km çevredeki radyo ve sinyal ağını/iletişimini bozmaktadır.

Sörf yapan sporcular dalga enerjisini nasıl kullanırlar?

 • Cevap: Deniz, okyanus gibi büyük su birikintilerinin üzerinde oluşan rüzgarlar dalgaları oluşturmaktadırlar. Bu dalgaların yüzeylerinden veya oluşan dalga basınçlarından elde edilen enerjiye dalga enerjisi adı verilmektedir. Günümüzde rüzgar sayesinde oluşan bu dalgalardan enerji elde edilmektedir. Yatayda ilerleyen dalgaların türbinleri hareket ettirmesi ile birlikte enerji elde edilmektedir.
  Sörf yapan sporcular dalgaların yatay hareketlerini kullanarak uzun mesafeler kat etmektedirler. Öteleme hareketi için dalga enerjisini kullanmaktadırlar.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir