Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Fizik Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Fiziğin Diğer Disiplinlerle İlişkisi Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Fiziğin Diğer Disiplinlerle İlişkisi Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Fiziğin Diğer Disiplinlerle İlişkisi Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Fizik Bilimine Giriş Sayfa 28, 29, 30, 31, 32, 33 Fiziğin Diğer Disiplinlerle İlişkisi Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı

Fizik ile ilgili,
I. Yıldızların oluşumu
II. Yıldızlarda enerji üretimi
III. Yıldızların yörüngeleri
konularından hangisi ya da hangileri yüksek enerji ve plazma fiziği ile ilgili değildir?

 • Cevap:Fizik ile ilgili,
  I. Yıldızların oluşumu
  II. Yıldızlarda enerji üretimi
  III. Yıldızların yörüngeleri
  konularından hangisi ya da hangileri yüksek enerji ve plazma fiziği ile ilgili değildir?

  Plazma kelimesi, maddenin dördüncü hali olarak bilinen ve iyonize gaz anlamına gelen bir kelimedir. Plazma fiziği ise en basit tanımıyla bu gazları inceler.
  Yüksek enerji ve plazma fiziğinin temel araştırma alanı, evren ile ilgilidir. Evrenin ne zaman doğduğu, evrenin nasıl oluştuğu gibi konularda araştırmalar yapılır. Bunun için atom altı parçacıklarının incelenmesi uygun görülmüştür. Bu alanda çalışma yapan ve en bilinen örnek, CERN laboratuvarıdır. Bu yüzden I. madde doğrudur.
  Plazma fiziği enerji üretimi ile de ilgilenmektedir. Bu yüzden II. madde doğrudur.
  Yörüngeler ilse plazma fiziği değil, astronomi ilgilenmektedir. III. madde yanlıştır.
  Cevap: Yalnız III

CERN’de yapılan deneyler hakkında araştırma yapınız.

 • Cevap: CERN’de yürütülen araştırmaların esas amacı maddenin yapısını ve maddeyi bir arada tutan kuvvetleri anlamaktır. İnsanlığın asırlardır yürüttüğü maddenin yapısını anlamak amaçlı büyük faaliyetin modern altyapısı parçacık hızlandırıcılarıdır. Parçacık hızlandırıcılarında çok yüksek enerjilere ve çarpışma sayılarına erişmek, çarpışmalardan çıkan çok sayıdaki parçacığı algılayabilmek mevcut teknolojinin sınırlarını zorlamaktadır. Bu bağlamda CERN, temel bilim araştırmalarının yanında, yarının teknolojilerini geliştirmekte de çok önemli bir rol oynamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

• Klasik Türk müziği sazlarından kanunda nota tellerinin üzerinde yer alan mandalların hangi amaçlarla kullanıldığını araştırınız.

 • Cevap:
  Her kanun imalatçısının mandal diziliş sayısı(şekli)farklıdır.Müzik aletleri satan bir mağazanın vitrininde süslü püslü bir kanun gördünüz.Güzelliğine bakıp,imrenip almaya karar verirsiniz;aman dikkat!..Bu kanun özel yapılmış bir kanun olmaya bilir.Kaplama kanun dediğimiz,ucuz olması için göğsü ve diğer kısımları hakiki ağaç yerine,kontraplaktan yapılmış olabilir.İç çatısı,takozları zımparalanmadan odun gibi yerleştirilmiş olabilir.Bunlar ses vermeyen sağır kanunlardır.Mandalları eksiktir.Transpoze yaptığınız zaman diyez ve bemoller eksik gelir.Burguları akord tutmaz. Özel ve güzel yapılmış kanunlarda kimi üretici 5,kimi 6,7,8,9 mandal koyar.

• İşitme cihazlarının yapısını ve fizik bilimi ile ilişkisini araştırınız.

 • Cevap:
  Temel olarak, gelen sesi arttırır diyebiliriz. Dışarıdan aldığı seslerin şiddetini arttırarak kulak içine veren bir sistemdir. Kulak içi kısmında hoparlör tarzı bulunan yapı, sesi yükselterek kulak içine verir ve duymayı kolaylaştırır.
 • Ses ortamı ayarlamasına göre iki farklı çeşidi vardır. Birisi manuel olarak kullanıcı tarafından ayarlanırken, diğeri bilgisayar tarafından otomatik olarak ayarlanır. Bulunulan ortama göre sesin yükseltilme şekli değiştirilebilir.

• Renkleri canlandıran deterjanların nasıl bu etkiyi sağladığını ve bu işlemde kullanılan tekniklerin fiziğin hangi alt dalları ile ilişkili olabileceğini araştırınız.

 • Cevap:
  2 türlü deterjan vardır. Beyazlar için ve renkliler için kullanılan deterjan.
  Deterjanlar içeriğinde sabun, beyazlatıcı ve optik parlaklaştırıcı ürünler kullanılıyor.
  Renkli çamaşırları yıkadığımız deterjanların içerisinde ise bu ürünler daha az bulunur onun yerine renklerin daha canlı yansıtılmasını sağlayan ürünler bulunmaktadır.
  Bu durum fiziğin alt dalı olan “Optik” ile ilgilidir. Optik ışık hareketlerini inceler, ışığın diğer maddelerle etkileşimini açıklar.
  Deterjanlarda kullanılan bu ürünlerde kısmen ışığın farklı yansıtılması ile ilgilidir.
7
like
0
love
0
haha
2
wow
1
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir