Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Fizik Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Mekanik Enerji Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Mekanik Enerji Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Mekanik Enerji Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Enerji Sayfa 175 Mekanik Enerji Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 175 Cevabı

Kargalar cevizleri nasıl kırar?

  • Cevap: Kargalar, bilindiği gibi oldukça zeki ve becerikli bir kuş türüdür. Çevredeki materyalleri kendi amaçları için kullanabilme yetenekleri bulunmaktadır. Örneğin bir teli alıp, ucunu çengel haline getirip, bir boru içerisine konulmuş yiyeceği alabilirler.
    Ceviz kırma işi için iki farklı yöntem denedikleri bilinmektedir. Birincisi, cevizi alıp yukarıdan sert bir düzleme bırakırlar. Kırmayı denerler. Eğer başarılı olursa kırılan cevizi yerler. Eğer kırılmazsa, bu sefer yola, arabaların geçiş güzergahı üzerine bırakırlar. Üzerinden araç geçip cevizin kırılmasını beklerler.

Spor ayakkabı tabanlarının yapımında kauçuk kullanılmasının enerji ile ilgisi var mıdır?

  • Cevap: Evet, vardır. Kauçuk yapı itibari ile esnek bir malzemedir. Kuvvet uygulanırsa esneme ve kuvvet kalktığında da tekrar eski haline gelme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle spor ayakkabılarında kullanılır. Yürüyüş veya koşu sırasında şekil değiştiren, eğilip bükülen kauçuk, eski haline gelirken bir bakıma kuvvet uygulamaktadır. Bu da spora yardımcı olmaktadır. Buradaki kuvvet uygulanması ve enerji kullanımı, yaylardaki sisteme benzerdir. Potansiyel enerji depolanır ve daha sonra salınır.

Uzay istasyonu parçalarını taşıyan bir uzay mekiğinin mekanik enerjisi korunur mu?

  • Cevap: Evet, korunur. Mekanik enerji, bir cismin uzaydaki konum veya hareketinin enerjileri ile ilgilidir. Yani potansiyel ve kinetik enerji toplamına eşittir. Bu enerji toplamı da sabittir ve korunur. Değişmez. Potansiyel enerji artarsa kinetik enerji azalır, kinetik enerji artarsa potansiyel enerji azalır.
    Uzay mekiği için de bu geçerlidir. Hem hareketten dolayı kinetik, hem de yükseklik değişiminden dolayı potansiyel enerjisi bulunmaktadır. Bu ikisinin toplam değeri ise korunmaktadır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir