Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Kuvvet Kavramı Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Eylemsizlik Prensibi Dinamiğin Temel Prensibi ve Etki Tepki Prensibi Cevapları

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Fizik Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Newton’ın Hareket Yasaları Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Newton’ın Hareket Yasaları Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Newton’ın Hareket Yasaları  Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Hareket ve Kuvvet Sayfa 139 Newton’ın Hareket Yasaları Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı

Büyük yük gemileri limana yanaşmadan 25–30 km önce motorlarını durdururlar. Bunun sebebi nedir?

  • Cevap: Yük gemileri, isminden de anlayabileceğimiz üzere ağır yükler taşır. Karada araçları durdurmak için tekerlerde fren sistemi vardır ve sürtünme kuvveti sayesinde araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlar. Ancak deniz araçlarındaki frenleme sistemi daha farklıdır. Kara taşıtlarındaki gibi bir fren sistemi yoktur. Üstelik ağır yük taşıdıkları için durmaları daha zor olur. Bu yüzden uzak mesafelerde motoru durdurup akıntı ile limana yanaşırlar. Böylece limana geldiklerinde kolayca durabilirler ve limana çarpıp hasar vermezler.

Duran cismi hareket ettirmek mi, hareket hâlindeki cismi durdurmak mı daha kolaydır?

  • Cevap: Evet, daha kolaydır. Çünkü duran cismi hareket ettirmek için gereken kuvvet, sürtünme kuvveti ile ilgilidir. Bu da cismin kütlesi ile doğru orantılıdır. Ancak hareketli cismin kütlesi, hareketinden dolayı mevcut kütlesinden daha fazla hissedilir. Bu yüzden daha fazla sürtünme kuvveti uygulamak gerekir. Yani uygulanacak kuvvet daha fazladır.

Dünya üzerinde her yerde ağırlığımız aynı büyüklükte midir?

  • Cevap: Hayır, değildir. Dünyanın şekli geogittir. Yani ekvatordan şişkin, kutuplardan baskın. Ekvator ve kutupların, yerin merkezine olan uzaklıkları farklıdır ve dolayısıyla buralarda uygulanan yer çekimi kuvvetleri farklıdır. Kutuplarda daha fazla yer çekimi uygulanmakta iken, ekvatorda daha azdır. Bu sebeple ağırlık, dünyanın her yerinde aynı değildir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir