Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Fizik Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Verim Kavramı Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Verim Kavramı Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf  Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Verim Kavramı Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Enerji Sayfa 194, 195, 196 Verim Kavramı Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 196 Cevabı

Arabaların motorlarına koyulan motor yağları çeşitli kimyasal bileşiklerle hazırlanır. Bu yağlar motorun aşırı ısınmasını, hareketli parçaların aşınmasını ve motorda oluşabilecek çeşitli hasarları engelleyicidir. Buna göre çeşitli kimyasallarla zenginleştirilmiş motor yağlarının arabanın verimini artırmakta nasıl bir işlevi vardır? Açıklayınız.

  • Cevap: Öncelikli olarak soruda verilen bilgilerden gidelim: ***Aşırı ısınmayı önler. Motorlar çok yüksek sıcaklıklara çıkabilmektedir. Bu da parçalara zarar verebilmektedir. Bu yağlar, aynı zamanda birer soğutucu özelliği gösterir. Sıvı soğutmalı sistem tarzı bir çalışma sistemi vardır.
    *** Aşınmayı önler. Hareketli parçalarda genellikle birbirlerine sürtünme vardır. Bu da zamanla aşınmaya neden olur. Yağlar ise sürtünme kuvvetini azaltarak aşınmayı azaltır.
    Yukarıdaki iki ifadenin birleşimi ile, yani aşınma veya aşırı ısınma ile parçalar hasar görebilir ve motora zarar verebilir. Yağlanma bu durumların önlenmesine yardımcı olur.

    Bunun haricinde temizlik işlevi vardır. Kimyasallar, sistem içerisine çökmüş ve tortulaşmış olan ve mekanik parçaların hareketini zorlaştıran maddelerin çözünmesine yardımcı olur, onları temizler.

    Başka bir özelliği, yağın bir bakıma katman oluşturarak sızıntıyı ve hava girişini önlemesidir. Bu sayede ortam hava ile temas etmez ve korozyon, yani aşınma veya paslanma söz konusu olmaz.

Evde ve okulda eko-verimliliği sağlamak için yapılabilecek işlemler nelerdir? Tartışınız.

  • Cevap: Eko ifadesi çevre ile ilgilidir. Eko-verimli de çevreyle ilgili verimli işler anlamına gelir. Yani çevreye zarar vermeyen verimli şeylerdir. Örneğin kömür gibi kirli gazlar ortaya çıkartan yakıt yerine, doğal gaz kullanmak daha çevrecidir. Aynı zamanda daha verimlidir. Fosil yakıtlar yerine daha çevreci yakıt türleri kullanılabilir. Örneğin güneş enerjisinin enerjisi veya rüzgar türbinleri ile rüzgar enerjisi depolanıp kullanılabilir. Bu tür enerji kaynakları daha çevrecidir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir