Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Sayfa 134 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Sayfa 134 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı 

C – Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle doldurunuz.

  • Cevap:

1. Allah’ın (c.c) her daim anıldığı, ilahi vahyin tebliğ edildiği ve açıklandığı, İslam’ın ilk öğretim merkezine ASHAB-I SUFFE burada kalan sahabilere ise EHL-İ SUFFE denildi.
2. Hz. Peygamber (s.a.v), Mekke’den hicret eden muhacirler ile Medineli ensar arasında AKDİ: MUAHAT adı verilen bir kardeşlik antlaşması yaptı.
3. Peygamberimizin (s.a.v) bizzat katılarak sevk, komuta ve idare ettiği askerî harekâtlara GAVZE sahabeden birinin komuta ettiği, Efendimizin (s.a.v) katılmadığı askerî seferlere ise SERİYYE adı verildi.
4. iler, ölünceye kadar müşriklerle savaşmak için Allah Resulü’ne (s.a.v) biat ettiler. Müslümanların sadakat ve cesaretini gösteren bu biata RIDVAN BİATIdenildi.

D – Aşağıda verilen bilgilerden doğru olanların yanına “D”, yanlış olanların yanına ise “Y” yazınız.

  • Cevap:

1. (D) Hicretten önce “Taif” olarak bilinen şehir, hicretten sonra “peygamber şehri” anlamında Medinetü’n-Nebi ismiyle anılmaya başlandı.
2. (Y) Allah Resulü (s.a.v) Medine’ye geldiğinde Ebu Eyyub El-Ensari’nin (r.a) evinde misafir olarak bir süre kaldı.
3. (Y) Ensar ile muhacirler kardeş ilan edilirken makam, rütbe, şeref, efendi, köle gibi kriterler göz önünde bulunduruldu.
4. “Ayneyn Tepesi”, Bedir Gazvesi’nden sonra “Okçular Tepesi” olarak anıldı.
5. (D) Kur’an-ı Kerim’de “Müslümanlar için yakın bir zaferin habercisi” denilen Hudeybiye Antlaşması’nda müşrikler, Müslümanları devlet olarak resmen tanımışlardır.
6. (D) Tebük’e yapılan sefere; havanın sıcaklığı, yolun uzaklığı, gerekli yiyeceğin bulunamaması gibi sebeplerle Zorluk Seferi adı verilmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir