Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Sayfa 34 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Sayfa 37 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Sayfa 35 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Sayfa 35 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı 

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) peygamberlik görevi verilmeden önceki hayatı hakkında neler biliyorsunuz? Sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Peygamber Efendimiz bütün insanlığa ve cinnilere Peygamber olarak gönderilmiş son Peygamberdir. Ancak Peygamber Efendimize peygamberlik verilmeden önce Yani cahiliyye döneminde bütün insanlık sapıklık ve dalalet içerisinde hayat sürüyordu. Peygamber efendimiz adeta bu zulmete ışık olmuş tüm dünyayı bu zulmetten çekip kurtarmıştır. Evvela Kâinatın Efendisine, risâlet vazifesi verilmeden önce, insanlığın ve dünyanın ma’nevi çehresini tanımak ve bilmekte fayda vardır. Ancak o zaman Resûlullahın insanlığı nasıl dinî, ruhî, fikrî, içtimaî ve siyasî bir karanlık ve sapıklık içinden kısa zamanda çekip çıkardığını anlayabiliriz!

2. Mekke’nin cahiliye devrindeki hâlini düşününüz. Böylece Peygamberimizin (s.a.v), niçin Mekke’den uzaklaşmak isteyerek Hirâ Dağı’na çekildiği ile ilgili tahmin yürütünüz.

  • Cevap: Cahiliye dönemindeki insanların kötü halinden dolayı hira dağına çıkarmış Peygamberimiz ve çözüm yolları ararmış.

3. Peygamberimizin (s.a.v) Kur’an-ı Kerim’de neden “Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi, 4.ayet.) ayetiyle övüldüğünü sınıfta arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: Hz. Peygamberin (s.a.v) hayatı, güzel ahlakın da bir kaynağıdır. Kur’an-ı Kerim’in açıkladığı güzel ahlaka en evvel uyan ve bu güzel ahlak üzere yaratılan Hz. Muhammed’dir (s.a.v). Resulü Ekrem Efendimizin (s.a.v) hayatı incelendiğinde, yüce Allah’ın (c.c) edebi bütün yönleriyle onda topladığı görülmektedir.

4. Peygamberimizin (s.a.v) evlat, eş, baba, tüccar ve toplumun bir bireyi olarak sergilediği davranışlar, peygamber olarak sergilediği davranışlardan farklı olsaydı bu çelişkili durum, onun tebliğ görevini nasıl etkilerdi? Sınıfta tartışınız.

  • Cevap:
  • Diğer şekilde olsaydı dürüst olmaya bilirdi. Bu nedenle ilahi mesajları ilk haliyle değil değiştirerek iletir ve insanların yanlış yola sapmasına neden olurdu.
7
like
5
love
2
haha
2
wow
5
sad
36
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. isimsiiz garı

    motoşşş çklsşdçmöçklxcçö

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir