Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı 

1. Kara yollarında şerit takip kurallarına uymamak trafikte ne gibi sıkıntılara yol açar?Araştırınız.

  • Cevap:  Trafik kuralları yayalar ve sürücüler içindir. Sürücüler ve araçlar için belli trafik kurallarının sürekli olarak uygulanması gerekir. Yayalar için ise belli kurallar ve belli işaretler vardır. Kara yollarında şerit takip kurallarına uymamak kazalara neden olabilir. Bu kazalar ölümlere neden olabilir.Kara yollarında şeritler, araçların güvenli seyir etmesi içindir. Araçların güvenli seyir etmesi şeritlerin araç hızlarına göre ayarlanmasıyla olmaktadır. Şeritlerin bu yönden sınıflandırılması kazaların önüne geçmektedir. Bunların ihlal edilmesi ve özellikle emniyet şeridinin ihlal edilmesi sorunların yaşanmasına neden olur. Bu sorunlar kazalar olarak meydana gelir. Kazalar ölümlere neden olur.

2. Trafikte hız kurallarına uymak neden önemlidir? Sınıfta tartışınız.

  • Cevap: Trafikte araçlara göre trafik kuralları bulunmaktadır. Sürücülerin kullandıkları araçlara göre bu kurallara uyması gerekir. Aksi halde kazalar yaşanabilir. Her aracın sınıfına göre farklı kurallara tabi olması söz konusudur. Bu nedenle trafikte hız kurallarına uymak önemlidir.Trafikte kara yolları şeritleri hız kurallarına göre düzenlenmiştir. Ülkemizde trafik sağdan akmaktadır. Bu nedenle direksiyonlar, araçların sol tarafındadır. Araçların belli hızlarda belli yollarda seyretmesi mümkündür. Trafikte hız kurallarına uyulmazsa kazalar yaşanabilir. Kazalar yaralanmalara, sakat kalmalara ve ölümlere neden olabilir. Bu nedenle trafik kurallarına uyulması gerekir. Trafik kurallarına uymayanların uyarılması gerekir.

3. Karşıdan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sınıfta tartışınız.

  • Cevap: Trafikte yayalar için de kurallar vardır. Yaya yolları ve geçitleri bunun için oluşturulmuştur. Yayalar için işaretler ve levhalar özel olarak hazırlanmıştır. Trafikte en çok karşıdan karşıya geçme kurallarına dikkat edilmelidir. Çünkü yayaların başına en fazla bu durumlarda kazalar gelmektedir.Karşıdan karşıya geçerken bazı kurallar vardır. Bu kuralların uygulanması ve bu kurallara dikkat edilmesi hayat kurtarır. Karşıdan karşıya geçerken ilk önce sağa sonra sola bakılır. Yolun ortasında tekrar sağa bakılır ve karşıya geçilir. Yaya geçidi, hem zemin ya da ışık varsa geçişler buralardan yapılmalıdır. Eğer bunların hiçbiri yoksa banket kenarlarından hareket edilmelidir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir