Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı 

Bir sporcunun sadece güçlü ya da çevik olması yetmez. Bu avantajını kullanabileceği bir zekâsı ve bunu kullanırken de herkesi hayran bırakacağı bir ahlakı olmalıdır. Bu sebeple Atatürk, Türk sporcusunda yalnız beden kuvveti ve yetenek değil, aynı zamanda iyi ahlak ve zekânın da bulunmasını istemiştir. Atatürk, sağlıklı bireylerin yetişmesi için önemli çalışmalar başlatmıştır. Dünyada ilk defa okullarda beden eğitimi dersini zorunlu kılan devlet adamı M. Kemal Atatürk olmuştur. Atatürk, Türk halkının önemli kültürel bir zenginliği olan halk sporlarıyla da yakından ilgilenmiştir. Bunların içinde de en çok güreşi sevmiştir.

a) Mustafa Kemal Atatürk’ün parçanın başlığındaki sözü söylemesinin nedeni ne olabilir?

  • Cevap: İnsanın sadece sağlıklı olması ya da iyi bir bedene sahip olması yetmez. Onun aynı zamanda zeki olması ve bu zekası ile ahlaklı olması sayesinde iyi bir birey ve sağlıklı mutlu bir insan olacağını düşünmektedir. Böyle olunca da toplum da mutlu ve huzurlu olacaktır.

b) Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok güreş sporunu sevmesinin nedeni ne olabilir?

  • Cevap: Çünkü güreş sporu hem güce hem de zekaya dayalı bir spordur. Her an en ufak bir zayıflıkta bile kazanan değişebilmektedir. Mesela tam kaybediyorum diyorsunuz ufak bir zeka oyunu ile hemen galip gelme şansınız vardır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir