Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı 

9. Aşağıdakilerden hangisi zorbalıkla karşılaşan bireylerin başvurabileceği birimlerden biridir?
A. Aile hekimliği
B. Araştırma hastaneleri
C. Hastanelerin ruh ve sinir hastalıkları merkezleri
D. ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi)
E. Yerel belediyeler

  • CevapDoğru cevap D şıkkıdır.Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi bu tür çalışmalarla uğraş verir.

10. “Herhangi bir kazada yaralanan ya da hastalanan kişiye, profesyonel sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, kişinin durumunun kötüye gitmesini önlemek ve hayatının kurtarılmasını sağlamak amacı ile olay yerinde, tıbbi araç ve gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.” Yukarıda verilen açıklama aşağıdakilerden hangisine aittir?
A. İlk yardım B. İlk yardımcı C. Acil yardım D. Acil tıbbi yardım E. Tıbbi yardım

  • CevapDoğru cevap A şıkkıdır.Yukarıda açıklanan ifade ilk yardım tanımına karşılık gelmektedir.

Ç. Aşağıda sizlere sağlık ile ilgili kelimeler verilmiştir. Verilen kelimeleri kullanarak aşağıdaki cümleleri tamamlayınız.

tedavi – hastalanır – erken teşhis – doktorlar – egzersiz – beslenmeliyiz – uzak durmalıyız – şiddet – strese – sorumluluk – korumak – sağlıktır

  • Cevap:

Hayatta her şeyin başı ___sağlıktır._________. Sağlık olmadıktan sonra mal ve mülkün hiç bir değeri yoktur. Bu nedenle sağlığımızı _______korumak__________ için elimizden geleni yapmalıyız. Herkes bir gün hastalanabilir. Hastalıklar, belirtilerin hafif olduğu dönemde teşhis edilerek ______tedavi___________ edilmelidir. Herkes bir gün _______hastalanır__________ ve hastalıkların çeşitli sıkıntılarını çekerler. Hastalıkların aşılması için ______erken teşhis___________ edilirse tedavileri daha etkili olabilir. _____Doktorlar____________ sağlığımızdan sorumlu olan kişilerdir. Ancak sağlığın korunması için bizlere büyük _____sorumluluk____________ düşmektedir. Bunun için düzenli ______egzersiz___________ yapmalı ve düzenli _______beslenmeliyiz__________. Beslenmede GDO’lu ürünlerden _______uzakdurmalıyız__________ . Aile içinde yaşanan olumsuz davranışlar ve _____şiddet____________ bireylerde _____strese____________ sebep olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir