Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı İslamiyetin Türk Devlet ve Toplum Yapısına Etkisi Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı İslamiyetin Türk Devlet ve Toplum Yapısına Etkisi Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı İslamiyetin Türk Devlet ve Toplum Yapısına Etkisi Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Türklerin İslamı Kabulü ve İlk Türk İslam Devletleri Sayfa 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189  İslamiyetin Türk Devlet ve Toplum Yapısına Etkisi Etkinlik Soruları ve Cevapları

İslamiyetin Türk Devlet ve Toplum Yapısına Etkisi

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 183 Cevabı

“Türk millî kültürünün yanında İslam dininin büyük önemi ve etkisi ile Türkler mütecanis, birlikçi bir millet hâline gelmiştir. Tarih boyunca Türkler, kendi içlerindeki mücadele ve çatışmaları ortadan kaldırdıkça birlik ve beraberliklerini sağladıkça güçleri de çok artmıştır, ülkeleri yükselmiştir.”
Hikmet Tanyu
Türk birliğinin sağlanmasında İslamiyet’in etkileri neler olabilir?

  • Cevap:

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 186 Cevabı

Kutadgu Bilig
Kutadgu Bilig, Türk İslam kültürünün teşekkül ettiği Uygur kültür havzasında ortaya çıkan ve İslami esaslarla millî değerlerin harmanlandığı Türk dilinde kaleme alınan siyasetnâme veya bir nasihatname olarak nitelendirilebilecek bir eserdir (Görsel 6.9). Kutadgu Bilig, İslam kültür dairesine girmiş olan Türk topluluklarında ve devletlerinde Orta Asya Türk kültürünün nasıl ve ne dereceye kadar devam ettiği meselesini araştırırken başvuracağımız en zengin hazinedir (Jamal, 2016, s.5’ten düzenlenmiştir).

Türk-İslam tarihi içerisinde Kutadgu Bilig’in önemi nedir?

  • Cevap:

9. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı

İslam’ın Evrensel Çehresi
Ahmet Yesevî’yi tanımak, İslam’ın Orta Asya macerasını tanımak demek olduğu kadar Türk Müslümanlığını da tanımak demektir. Türk Müslümanlığını tanımak ise İslam’ın dünya yüzündeki en önemli ve en evrensel çehrelerinden birini tanımak anlamına gelir (Ocak, 1996, s.35’ten düzenlenmiştir).

Ahmet Yesevî’nin İslamiyet’in Türkler arasında yayılmasında etkileri neler 

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir