Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Edebiyatın Güzel Sanatlarla İlişkisi Cevapları

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Giriş  Sayfa 23, 24, 25 Edebiyatın Güzel Sanatlarla İlişkisi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Edebiyatın Güzel Sanatlarla İlişkisi Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

  1. Edebiyat adlı metinde Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları bölümünde verilenler dışında anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını bulunuz. Bunların anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz, tahminlerinizin doğru olup olmadığını sözlükten kontrol ediniz.
  • Cevap

sembol: belli bir insan topluluğunun uzlaşarak kendisine belli bir anlam yüklediği somut nesne ya da im, işaret.
Tasarruf: 1. (bir şeyi) dilediği biçimde kullanma yetkisi, kullanım. 2.parayı ya da tüketilecek herhangi bir şeyi dikkatli kullanma, idareli harcama
oran: büyüklük, derece ya da nicelik yönünden iki şey arasında ya da parçayla bütün arasında bulunan bağıntı

2. Edebiyatın güzel sanatlar içindeki yerini belirtiniz.

  • Cevap: Edebiyat malzemesi dil olan ve şiir roman gibi türleri olan işitsel (fonetik ) sanatların bir koludur. Müzik ile iç içedir.

3. Edebiyatın diğer güzel sanat dallarıyla benzer yönlerini belirtiniz.

  • Cevap: Müzik sanatına benzer. İkisi de fonetik işitsel sanatların birer koludur. Bunun yanında bir heykeltıraş nasıl yontarsa taşları bir edebiyatçı da sözcükleri o şekilde kullanır.

4. Edebiyatın diğer güzel sanat dallarından ayrılan yönlerini belirtiniz.

  • Cevap: Resimlere baktığımızda aradaki en büyük farkın kullanılan malzemede olduğu görülebilir. Resmin malzemesi fırça boya iken heykeltraşlığın malzemesi kaya ya da metal iken edebiyatın malzemesi ise dildir. Bu yönüyle diğer sanatlardan ayrıldığını söylemek mümkündür.

5. Edebiyat adlı metne göre güzel sanatların bir dalı olan edebiyatın kullandığı malzeme, zaman içinde nasıl gelişmiştir?

  • Cevap: Dil canlı bir varlıktır. Zamanla değişir gelişir ve gelişimi hiç durmaz. Günlük yeni kullanımlar teknolojik değişimlerden kaynaklı yeni terim ve kavramlar dilde hemen kendisine yer bulur. Böyle olunca da edebi eserlerde de kullanılırlar.

6. Edebiyat adlı metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

  • Cevap

Açık ileti: Edebiyat nedir?
Örtük ileti: Edebiyatın diğer sanat dallarıyla ilişkisi, Edebiyatın diğer sanatlardan benzer ve farklı yönleri

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

1. İnsanların farklı edebî türlere ilgi duymasının nedenlerini tartışınız.

  • Cevap: Her insanın düşünce yapısı farklıdır. İnsanların farklı beğeni ve zevklere sahiptir. Bu beğeniler ve zevklere göre yaşamlarını sürdürmektedirler. Herkesin karakteri farklı olduğundan dolayı beğenileri de farklıdır. Bu da insanların farklı edebi türlere ilgi duymasını sağlar.

2. Aşağıdaki metinden yola çıkarak farklı edebî türlerin ortaya çıkmasının nedenlerinin neler olabileceğini tartışınız.

  • Cevap: Başlangıçta dilsel ürünlerin kümelendirim ve adlandırımı şiire göre yapılmışlardır. Bunu da doğal saymak gerekir. Çünkü bütün ulusların edebiyatlarında ilk ürünler şiir biçiminde oluşturulmuştur. İlkel toplum düzeninden kopma, yavaş yavaş doğadan ayrılma bireyciliğin belirmesine ve iş bölümünün doğmasına yol açmıştır. Öte yandan değişim esasına dayanan bir alışveriş düzeni oluşmuştur. Bu oluşum ortak bir yaratı olan şiiri de etkilemiş, onun toprağında yeni türler yeşermeye başlamıştır.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 23, 24, 25 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
16
unlike
5
clap
5
angry
3
love
1
happy
1
sad
0
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!