Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı (Romanda Anlatım Teknikleri)

Suç ve Ceza adlı metni Yaprak Dökümü ve Küçük Ağa adlı metinlerle tür, biçim, üslup ve içerik açısından karşılaştırınız.

  • Cevap:
  • TÜR:  Her üç metin de roman türündedir. Suç ve Ceza psikolojik roman, Yaprak Dökümü sosyal roman, Küçük Ağa ise tarihi roman türündedir.
  • BİÇİM: Her üç metin de düzyazı biçimindedir.
    ÜSLUP: Her üç metinde de sade, yalın ve akıcı bir dil kullanılmıştır. Suç ve Ceza adlı romanda mekan tasvirleri oldukça canlıdır  olup , bunların  kahramanların psikolojilerine etkileri de başarıyla yansıtılmıştır.  Küçük Ağa adlı romanda kişileri ait oldukları sosyal çevrenin diliyle konuşturulmuş, mahalli soyleyislere de yer verilmiştir.
    Her üç metinde de tasvirler, tahliller, benzetmeler ve mecazlar kullanılmıştır.
    İÇERİKSuç ve Ceza adlı romanda Raskolnikov’un  kendi vicdanı ve iç dünyası ile hesaplaşması; Yaprak Dökümü  modernleşme sürecindeki Türk toplumunda sosyal değişimle yitirilen değerlerin Ali Rıza Bey ailesinde sebep olduğu dağılma ve yıkımı; Küçük Ağa adlı romanda ise Kurtuluş Savaşı’nın bir bölümü anlatılmaktadır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir