Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı (Hikayede Anlatım Teknikleri-Hikayede Anlatım Biçimleri)

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Son Kuşlar adlı hikâyedeki kahramanların olay akışını etkileyen fiziksel, psikolojik ve ahlaki özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap: Kahramanın, “tembelliğim, hep kaçanı kovalayan huyumla yazın, o güzel göçmenin peşine düşmüşümdür” demesi onun başkalarından farklı olan yönünü göstermektedir. Kahvecinin kendisi sevimsiz bir adamdır. Kahveciden çok, ters bir devlet memuru hüviyeti taşır cümleleri kahveciyi anlatır bize.

2. Hikâyede ele alınan olayı yer ve zaman yönünden inceleyiniz.

  • Cevap: Yer ada. Zaman çok fazla net olmayan sadece mevsimsel geçişlerin olduğu bir zamandır.

3. Metinde birden fazla anlatıcı ve bakış açısının bulunup bulunmadığını, anlatıcının değişmesine bağlı olarak bakış açısının da değişip değişmediğini açıklayınız.

  • Cevap: Değişmemekte. Anlatıcı aynı zamanda olayın kahramanıdır. Bazı yerlerde sohbet tarzında bazı yerlerde ise hikaye tarzında metin ilerlemektedir.

4. Metinde kullanılan anlatım biçim ve tekniklerini belirleyiniz

  • Cevap: Betimleyici ve Öyküleyici anlatım kullanılmıştır. Bunun yanında bazen geçmişe dönüşler bazen de psikolojik tahliller göze çarpmaktadır.
12
like
5
love
3
haha
1
wow
1
sad
35
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir