Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 101 Cevabı

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 105 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 102 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 102 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 102 Cevabı

7. Hikâyedeki olaylar kim tarafından anlatılmaktadır? Hikâyedeki anlatıcının bakış açısını belirleyiniz.

Hikayede kahraman bakış açısı kullanılmıştır. Yazar aynı zamanda olayların da baş kahramanıdır. Kahraman bize başından geçen olayı her ayrıntısıyla vermektedir.

8. Hikâyeden seçtiğiniz bir paragrafı hâkim veya gözlemci bakış açısı ile anlatınız.

Adam sesin geldiği yeri merak ediyordu. Ama hiçbir ipucu bulamıyordu. Derken karşısına köylü çıktı. Sohbet etmeye başladılar. En sonunda birbirlerine aynı sesi duyduklarından bahsetmeye başladılar. Ardından adam köylüye çocuklarının durumunu bu yıl tarlada işlerin nasıl gittiğini sordu. Bunun üzerine köylü biraz hüzünle geçen sene yaşadığı kayıptan bahsetti. (gözlemci bakış açısı)

9. Hikâyede anlatım biçimleri ve tekniklerinden hangileri kullanılmıştır? Metin üzerinde gösteriniz.

Hikayede öyküleme anlatım tekniği betimleme anlatım tekniği öne çıkmaktadır. Özellikle ormanın ve etrafın manzarası ayrıntılı bir şekilde betimlenmiştir. Bunun yanında karşılıklı diyalogların fazlalığı da anlatımı canlı tutar, okuyucu sıkılmamış olur.

Eleştirel Okuma

1. Hikâyede anlatılan olaylarla günlük hayatınızda yaşadıklarınızı karşılaştırınız. Yazarın günlük insan yaşantısına dair neleri anlattığını, kurguya dair hangi ayrıntıları ve tasvirle­ri sunduğunu hikâyeden hareketle anlatınız.

Günlük hayatta hepimiz bazen anlamını veremediğimiz sesler duyabiliriz. Bunun kaynağına inmeye çalışsak da bazen sadece bir ses der geçeriz. Ama aynı sesi bir başkasının da duyduğunu ve onun da kaynağını bilmediğini öğrenmek ancak bir yazarın hayal gücünün eseri olabilir. Bir de günlük hayatta bizler de insanların hal hatırlarını vs sorabiliriz.

2. Metnin yazıldığı dönemle ilişkisini ve sonraki dönemlere etkisini değerlendiriniz.

Metnin yazıldığı dönem insanların yaşanılan olaylardan ötürü daha bir içine kapanık daha zor zamanlardır. Bundan dolayı bazen insan kalabalıktan sıkılarak hayatına yeni bir anlam bulma adına yalnız kalmayı seçebilir. O dönem insanına yazar hayatlarına yeni anlamlar yüklemelerini bulmalarını önermektedir.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 102 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir