Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Meb Yayınları / 9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 121 Cevabı
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Cevapları Meb Yayınları

9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 121 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Meb Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Sayfa 121 Cevabı

1. Aşağıda verilmiş dizelerle karşılarındaki cümleleri karşılaştırınız. Aynı anlama gelen bu ifadelerin birbirinden farklı yönleri olup olmadığını tartışınız.

Farklı yönler vardır. Bu yönlerin en önemlisi anlatımdaki farklı yolun tercih edilmesidir. Birisi düz anlatım diğeri ise şiirsel yolla duyguları ifade etme yoluna gitmesidir. İlk kısımda yer alan dizeler şiirlerden alıntıdır. Bundan dolayı anlatımı daha süslü daha farklı ve gündelik hayatta pek karşımıza çıkamayacak şekildedir.

2. Aşağıda farklı şairlerin şiir tanımları verilmiştir. Bu tanımların ortak noktaları sizce ne­lerdir? Bunlardan hareketle siz de bir şiir tanımı yapınız.

Şiirin müzikal bir yönü olduğu ve şiirin sanat olduğu açıkça vurgulanmaktadır. Bunun için de kafiyenin uyumun önemli olduğu görüşü verilmiştir. Bence de şiir okuyanın da dinleyenin de sanki dünyanın en güzel şarkısını dinlermiş gibi bir duyguyu okura veren sanat türüdür.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitabı Meb Yayınları Sayfa 121 Cevabı

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir